gawk 4.1.0b - en to id translation catalogue (395 entries)

en: 	# Rule(s)
id: 	# Aturan

en: 	# gawk profile, created %s
id: 	# gawk profile, dibuat %s

en: 	-C			--copyright
id: 	-C hak cipta		--copyright

en: 	-D[file]		--debug[=file]
id: 	-D profile[=file]		--profile[=file]

en: 	-E file			--exec=file
id: 	-E exec=berkas			--exec=berkas

en: 	-M			--bignum
id: 	-M			--optimize

en: 	-N			--use-lc-numeric
id: 	-N use-lc-numeric			--use-lc-numeric

en: 	-O			--optimize
id: 	-0			--optimize

en: 	-P			--posix
id: 	-P posix			--posix

en: 	-V			--version
id: 	-V versi			--version

en: 	-d[file]		--dump-variables[=file]
id: 	-d tampilkan variabel[=berkas]		--dump-variables[=berkas]

en: 	-e 'program-text'	--source='program-text'
id: 	-e sumber=teks-program		--source=teks-program

en: 	-g			--gen-pot
id: 	-g gen-po			--gen-po

en: 	-h			--help
id: 	-h bantuan			--help

en: 	-l library		--load=library
id: 	-I library		--load=library

en: 	-n			--non-decimal-data
id: 	-n non-decimal-data			--non-decimal-data

en: 	-o[file]		--pretty-print[=file]
id: 	-W profile[=file]		--profile[=file]

en: 	-p[file]		--profile[=file]
id: 	-p profile[=file]		--profile[=file]

en: 	-r			--re-interval
id: 	-r re-interval			--re-interval

en: 	-t			--lint-old
id: 	-t lint-old			--lint-old

en: 
    	# Function Call Stack:
id: 
    	# Fungsi Call Stack:

en: 
    	# Functions, listed alphabetically
id: 
    	# Fungsi, terdaftar secara alphabet

en: $%ld = uninitialized field
id: referensi ke field tidak terinisialisasi $%ld

en: %d is invalid as number of arguments for %s
id: %d tidak valid sebagai jumlah dari argumen untuk %s

en: %s %s `%s': could not get fd flags: (fcntl F_GETFD: %s)
id: %s %s `%s': tidak dapat menset close-on-exec: (fcntl: %s)

en: %s %s `%s': could not set close-on-exec: (fcntl F_SETFD: %s)
id: %s %s `%s': tidak dapat menset close-on-exec: (fcntl: %s)

en: %s blocks must have an action part
id: %s blok harus memiliki sebuah bagian aksi

en: %s third parameter is not a changeable object
id: %s parameter ketika bukan sebuah objek yang dapat diubah

en: %s to "%s" failed (%s)
id: %s ke "%s" gagal (%s)

en: %s: %d: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
id: %s: %d: tawk regex pemodifikasi `/.../%c' tidak bekerja dalam gawk

en: %s: `%s' argument to `-v' not in `var=value' form
id: %s: `%s' argumen ke `-v' tidak dalam bentuk `var=value'

en: %s: argument #%d fractional value %Rg will be truncated
id: %s: #%d nilai pecahan %Rg akan dipotong

en: %s: close failed (%s)
id: %s: tutup gagal (%s)

en: %s: invalid option -- '%c'
id: %s: pilihan tidak valid -- '%c'

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
id: %s: pilihan '%c%s' tidak mengijinkan sebuah argumen

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
id: %s: pilihan '%s' adalah ambigu

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
id: %s: pilihan '--%s' tidak mengijinkan sebuah argumen

en: %s: option '--%s' requires an argument
id: %s: pilihan '--%s' membutuhkan sebuah argumen

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
id: %s: pilihan '-W %s' tidak mengijinkan sebuah argumen

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
id: %s: pilihan '-W %s' adalah ambigu

en: %s: option '-W %s' requires an argument
id: %s: pilihan '-w %s' membutuhkan sebuah argumen

en: %s: option `-W %s' unrecognized, ignored
id: %s: pilihan `-W %s' tidak dikenal, diabaikan

en: %s: option requires an argument -- %c
id: %s: pilihan membutuhkan sebuah argumen -- %c

en: %s: option requires an argument -- '%c'
id: %s: pilihan membutuhkan sebuah argumen -- '%c'

en: %s: received non-numeric argument
id: %s: diterima argumen bukan numerik

en: %s: received non-numeric argument #%d
id: %s: diterima argumen bukan numerik #%d

en: %s: string literal as last arg of substitute has no effect
id: %s: literal string sebagai argumen terakhir dari pergantian tidak memiliki efek

en: %s: unrecognized option '%c%s'
id: %s: pilihan tidak dikenal '%c%s'

en: %s: unrecognized option '--%s'
id: %s: pilihan tidak dikenal '--%s'

en: -Ft does not set FS to tab in POSIX awk
id: -Ft tidak menset FS ke tab dalam POSIX awk

en: -l / @load are gawk extensions
id: adalah sebuah ekstensi gawk

en: @include is a gawk extension
id: @include adalah sebuah ekstensi gawk

en: @load is a gawk extension
id: @load adalah sebuah ekstensi gawk

en: BINMODE value `%s' is invalid, treated as 3
id: BINMODE nilai `%s' tidak valid, diperlakukan sebagai 3

en: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
id: Hak Cipta (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundationn.
    
    Aplikasi ini adalah aplikasi bebas; anda dapat meredistribusikannya dan/atau memodifikasinya
    dibawah ketentuan dari GNU General Public License seperti dipublikasikan oleh
    Free Software Foundation; baik versi 3 dari Lisensi, atau
    (di pilihan anda) untuk versi selanjutnya.

en: Examples:
    	gawk '{ sum += $1 }; END { print sum }' file
    	gawk -F: '{ print $1 }' /etc/passwd
id: Contoh:
    	gawk '{ sum += $1 }; END { print sum }' berkas
    	gawk -F: '{ print $1 }' /etc/passwd

en: IPv6 communication is not supported
id: IPv6 komunikasi TCP/IP tidak didukung

en: Invalid back reference
id: Referensi balik tidak valid

en: Invalid character class name
id: nama kelas karakter tidak valid

en: Invalid collation character
id: Karakter kolasi tidak valid

en: Invalid content of \{\}
id: Isi dari \{\} tidak valid

en: Invalid preceding regular expression
id: Ekspresi regular yang mengawali tidak valid

en: Invalid range end
id: Akhir jangkauan tidak valid

en: Invalid regular expression
id: Ekspresi regular tidak valid

en: Memory exhausted
id: Kehabisan memori

en: NF set to negative value
id: NF set ke nilai negatif

en: No arguments.
id: tidak ada argumen

en: No breakpoint at file `%s', line #%d
id: error membaca berkas masukan `%s': %d

en: No match
id: Tidak cocok

en: No previous regular expression
id: Tidak ada ekspresi regular sebelumnya

en: Note: breakpoint %d (enabled, ignore next %ld hits), also set at %s:%d
id: Note: breakpoint %d (enabled, ignore next %ld hits), alse set at %s:%d

en: POSIX does not allow `%s'
id: POSIX tidak mengijinkan `%s'

en: POSIX does not allow `\x' escapes
id: POSIX tidak mengijinkan escapes `\x'

en: POSIX does not allow operator `**'
id: POSIX tidak mengijinkan operator `**'

en: POSIX does not allow operator `**='
id: POSIX tidak mengijinkan operator `**='

en: POSIX options:		GNU long options: (standard)
id: pilihan POSIX:		pilihan panjang GNU:

en: PREC value `%.*s' is invalid
id: PREC nilai `%.*s' tidak valid, diperlakukan sebagai 3

en: Premature end of regular expression
id: Akhir dari ekspresi regular prematur

en: RNDMODE value `%.*s' is invalid
id: RNDMODE nilai `%.*s' tidak valid, diperlakukan sebagai 3

en: Regular expression too big
id: Ekspresi regular terlalu besar

en: Short options:		GNU long options: (extensions)
id: pilihan POSIX:		pilihan panjang GNU:

en: Success
id: Sukses

en: TCP/IP communications are not supported
id: komunikasi TCP/IP tidak didukung

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
id: Aplikasi ini didistribusikan dengan harapan ini akan berguna,
    tetapi TANPA GARANSI APAPUN; bahkan tanpa garansi yang diimplisikasikan dari
    PERDAGANGAN atau KESESUAIAN UNTUK SEBUAH TUJUAN TERTENTU. Lihat
    GNU General Public License untuk lebih lengkapnya.

en: Trailing backslash
id: Akhiran backslash

en: Unmatched ( or \(
id: Tidak cocok ( atau \(

en: Unmatched ) or \)
id: Tidak cocok ) atau \)

en: Unmatched \{
id: Tidak cocok \{

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] -f progfile [--] file ...
id: Penggunaan: %s [pilihan POSIX atau gaya GNU] -f progfile [--] berkas ...

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] [--] %cprogram%c file ...
id: Penggunaan: %s[ pilihan POSIX atau gaya GNU] [--] %cprogram%c berkas ...

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program. If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
id: Anda seharusnya menerima salinan dari GNU General Public License
    bersama dengan aplikasi ini. Jika tidak, lihat http://www.gnu.org/licenses/.

en: [s]printf: format specifier does not have control letter
id: [s]printf: penspesifikasi format tidak memiliki pengontrol huruf

en: [s]printf: value %g is out of range for `%%%c' format
id: [s]printf: nilai %g diluar dari jangkauan untuk format `%%%c'

en: ^ ran out for this one
id: ^ kehabisan untuk yang ini

en: `%s' is a built-in function, it cannot be redefined
id: `%s' adalah sebuah fungsi bawaan, ini tidak dapat di redefinisi

en: `%s' is a function
id: `%s' digunakan dalam aksi

en: `%s' is a gawk extension
id: `%s' adalah sebuah ekstensi gawk

en: `%s' is invalid as a function name
id: `%s' digunakan dalam aksi

en: `%s' is not a legal variable name
id: `%s' bukan sebuah nama variabel legal

en: `%s' is not a scalar variable
id: `%s' bukan sebuah nama variabel legal

en: `%s' is not a variable name, looking for file `%s=%s'
id: `%s' bukan sebuah nama variabel, pencarian untuk berkas `%s=%s'

en: `%s' is not an array
id: `%s' bukan sebuah nama variabel legal

en: `%s' is not supported in old awk
id: `%s' tidak didukung dalam awk lama

en: `BINMODE' is a gawk extension
id: `BINMODE' adalah ekstensi gawk

en: `FIELDWIDTHS' is a gawk extension
id: `FIELDWIDTHS' adalah sebuah ekstensi gawk

en: `FPAT' is a gawk extension
id: `FPAT' adalah sebuah ekstensi gawk

en: `IGNORECASE' is a gawk extension
id: `IGNORECASE' adalah ekstensi gawk

en: `L' is meaningless in awk formats; ignored
id: `L' tidak berarti dalam format awk; diabaikan

en: `break' is not allowed outside a loop or switch
id: `break' diluar sebuah loop tidak diijinkan

en: `continue' is not allowed outside a loop
id: `continue' diluar sebuah loop tidak diijinkan

en: `delete(array)' is a non-portable tawk extension
id: `delete(array)' adalah sebuah ekstensi tidak portabel tawk

en: `h' is meaningless in awk formats; ignored
id: `h' tidak berarti dalam format awk; diabaikan

en: `l' is meaningless in awk formats; ignored
id: `l' tidak berarti dalam format awk; diabaikan

en: `length(array)' is a gawk extension
id: `length(array)' adalah sebuah ekstensi gawk

en: `next' used in %s action
id: `next' digunakan dalam aksi %s

en: `nextfile' used in %s action
id: `nextfile' digunakan dalam aksi %s

en: `return' used outside function context
id: `return' digunakan diluar konteks fungsi

en: `|&' not supported
id: `|&' tidak didukung

en: adump: first argument not an array
id: adump: argumen ketiga bukan sebuah array

en: already included source file `%s'
id: tidak dapat membaca berkas sumber `%s'

en: and: argument %d is non-numeric
id: and: argumen %d diluar dari jangkauan

en: and: called with less than two arguments
id: and: dipanggil dengan argumen negatif

en: argument not a string
id: tidak cukup argumen untuk memuaskan format string

en: array `%s' is empty
id: berkas data `%s' kosong

en: asort: first argument not an array
id: asort: argumen ketiga bukan sebuah array

en: asort: second argument not an array
id: asort: argumen kedua bukan sebuah array

en: asorti: first argument not an array
id: asorti: argumen ketiga bukan sebuah array

en: asorti: second argument not an array
id: asorti: argumen kedua bukan sebuah array

en: atan2: received non-numeric first argument
id: atan2: diterima argumen pertama bukan numerik

en: atan2: received non-numeric second argument
id: atan2: diterima argumen kedua bukan numerik

en: attempt to access field %ld
id: mencoba untuk mengakses field %ld

en: attempt to field reference from non-numeric value
id: mencoba untuk mereferensi field dari nilai bukan numerik

en: attempt to field reference from null string
id: mencoba untuk mereferensi dari null string

en: attempt to use a scalar value as array
id: mencoba untuk menggunakan skalar sebagai sebuah array

en: attempt to use array `%s' in a scalar context
id: mencoba menggunakan array `%s' dalam sebuah konteks skalar

en: attempt to use scalar `%s' as an array
id: mencoba untuk menggunakan skalar `%s' sebagai sebuah array

en: attempt to use scalar `%s["%.*s"]' as an array
id: mencoba untuk menggunakan skalar `%s["%.*s"]' sebagai sebuah array

en: attempt to use scalar parameter `%s' as an array
id: mencoba untuk menggunakan parameter `%s' sebagai sebuah array

en: attempt to use scalar value as array
id: mencoba untuk menggunakan skalar sebagai sebuah array

en: backslash not last character on line
id: backslash bukan karakter terakhir di baris

en: bad `%sFMT' specification `%s'
id: buruk `%sFMT' spesifikasi `%s'

en: buffer overflow in genflags2str
id: buffer overflow dalam genflags2str

en: call of `length' without parentheses is not portable
id: panggilan dari `length' tanpa tanda kurung tidak portabel

en: can not use special variable `%s' for indirect function call
id: tidak dapat menggunakan variabel `%s' sebagai fungsi parameter

en: can't open pipe `%s' for input (%s)
id: tidak dapat membuka pipe `%s' untuk masukan (%s)

en: can't open pipe `%s' for output (%s)
id: tidak dapat membuka pipe `%s' untuk keluaran (%s)

en: can't open shared library `%s' for reading (%s)
id: tidak dapat membuka berkas sumber `%s' untuk pembacaan (%s)

en: can't open source file `%s' for reading (%s)
id: tidak dapat membuka berkas sumber `%s' untuk pembacaan (%s)

en: can't open two way pipe `%s' for input/output (%s)
id: tidak dapat membuka pipe dua arah `%s' untuk input/output (%s)

en: can't read command (%s)
id: tidak dapat redirek dari (%s)

en: can't read command (%s)
id: tidak dapat redirek dari (%s)

en: can't read source file `%s' (%s)
id: tidak dapat membaca berkas sumber `%s' (%s)

en: can't read sourcefile `%s' (%s)
id: tidak dapat membaca berkas sumber `%s' (%s)

en: can't redirect from `%s' (%s)
id: tidak dapat redirek dari `%s' (%s)

en: can't redirect to `%s' (%s)
id: tidak dapat redirek ke `%s' (%s)

en: can't set binary mode on stderr (%s)
id: tidak dapat menset mode binari di stderr (%s)

en: can't set binary mode on stdin (%s)
id: tidak dapat menset mode binari di stdin (%s)

en: can't set binary mode on stdout (%s)
id: tidak dapat menset mode binari di stdout (%s)

en: cannot create child process for `%s' (fork: %s)
id: tidak dapat membuat proses anak untuk `%s' (fork: %s)

en: cannot find source file named `%s' (%s)
id: tidak dapat membaca berkas sumber `%s' (%s)

en: cannot open file `%s' for reading (%s)
id: tidak dapat membuka berkas `%s' untuk membaca (%s)

en: cannot open pipe `%s' (%s)
id: tidak dapat membuka pipe `%s' (%s)

en: cannot use function `%s' as variable name
id: tidak dapat menggunakan nama fungsi `%s' sebagai sebuah variabel atau array

en: cannot use gawk builtin `%s' as variable name
id: tidak dapat menggunakan gawk bawaan `%s' sebagai nama fungsi

en: chr: called with inappropriate argument(s)
id: chr: dipanggil dengan argumen negatif

en: close of `%s' failed (%s).
id: penutupan dari `%s' gagal (%s).

en: close of fd %d (`%s') failed (%s)
id: penutupan dari fd %d (`%s') gagal (%s)

en: close of master pty failed (%s)
id: penutupan dari master pty gagal (%s)

en: close of pipe failed (%s)
id: penutupan dari pipe gagal (%s)

en: close of redirection that was never opened
id: penutupan dari redireksi yang tidak pernah terbuka

en: close of slave pty failed (%s)
id: penutupan dari pty budak gagal (%s)

en: close of stdin in child failed (%s)
id: penutupan dari stdin dalam anak gagal (%s)

en: close of stdout in child failed (%s)
id: penutupan dari stdout dalam child gagal (%s)

en: close: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
id: close: `%.*s' bukan sebuah berkas terbuka, pipe atau co-proses

en: close: redirection `%s' not opened with `|&', second argument ignored
id: close: redireksi `%s' tidak dibuka dengan `|&', argumen kedua diabaikan

en: close: second argument is a gawk extension
id: tutup: argumen kedua adalah sebuah ekstensi gawk

en: close: second argument must be `to' or `from'
id: close: argumen kedua harus berupa `to' atau `from'

en: cmd. line:
id: cmd. baris:

en: co-process flush of pipe to `%s' failed (%s).
id: co-proses flush dari pipe ke `%s' gagal (%s).

en: comp(%Rg): fractional value will be truncated
id: compl(%Rg): nilai pecahan akan dipotong

en: compl(%f): fractional value will be truncated
id: compl(%f): nilai pecahan akan dipotong

en: compl: received non-numeric argument
id: compl: diterima argumen bukan numerik

en: cos: received non-numeric argument
id: cos: diterima argumen bukan numerik

en: could not allocate more input memory
id: tidak dapat mengalokasikan lebih dari masukan memori

en: could not open `%s' for writing (%s)
id: tidak dapat membuka `%s' untuk menulis (%s)

en: could not open `%s' for writing: %s
id: tidak dapat membuka `%s' untuk penulisan: %s

en: could not open `%s', mode `%s'
id: tidak dapat membuka `%s', mode `%s'

en: could not pre-open /dev/null for fd %d
id: tidak dapat pre-open /dev/null untuk fd %d

en: data file `%s' is empty
id: berkas data `%s' kosong

en: dcgettext: `%s' is not a valid locale category
id: dcgettext: `%s' bukan sebuah kategori lokal yang valid

en: division by zero attempted
id: pembagian dengan nol telah dicoba

en: division by zero attempted in `%%'
id: pembagian dengan nol dicoba dalam `%%'

en: division by zero attempted in `%%='
id: pembagian dengan nol dicoba dalam `%%='

en: division by zero attempted in `/='
id: pembagian dengan nol dicoba dalam `/='

en: do_reada: argument 0 is not a string
id: do_reada: argumen diluar dari jangkauan

en: do_reada: argument 1 is not an array
id: do_reada: argumen ketiga bukan sebuah array

en: do_writea: argument 0 is not a string
id: do_write: argumen diluar dari jangkauan

en: do_writea: argument 1 is not an array
id: do_writea: argumen kedua bukan sebuah array

en: duplicate `default' detected in switch body
id: Duplikasi `default' terdeteksi dalam tubuh switch

en: duplicate case values in switch body: %s
id: duplikasi nilai case dalam tubuh switch: %s

en: each rule must have a pattern or an action part
id: setiap aturan harus memiliki sebuah pola atau sebuah bagian aksi

en: element not in array
id: tidak dalam array

en: empty argument to `-e/--source' ignored
id: argumen kosong ke `-e/--source' diabaikan

en: empty program text on command line
id: aplikasi teks kosong di baris perintah

en: enable: invalid option - "%s"
id: enable: pilihan tidak valid - "%s"

en: environment variable `POSIXLY_CORRECT' set: turning on `--posix'
id: variabel lingkungan `POSIXLY_CORRECT' set: mengaktifkan `--posix'

en: error writing standard error (%s)
id: error menulis standar error (%s)

en: error writing standard output (%s)
id: error menulis standar keluaran (%s)

en: escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
id: escape sequence `\%c' diperlakukan sebagai plain `%c'

en: exp: argument %g is out of range
id: exp: argumen %g diluar dari jangkauan

en: exp: received non-numeric argument
id: exp: diterima argumen bukan-numerik

en: expression for `%s' redirection has null string value
id: ekspresi untuk `%s' redireksi hanya memiliki nilai string null

en: failure status (%d) on file close of `%s' (%s)
id: status gagal (%d) di tutup berkas dari `%s' (%s)

en: failure status (%d) on pipe close of `%s' (%s)
id: status gagal (%d) di tutup pipe  dari `%s' (%s)

en: fatal: `$' is not permitted in awk formats
id: `$' tidak diijinkan dalam format awk

en: fatal: `$' not permitted after period in format
id: `$' tidak diijinkan setelah periode dalam format

en: fatal: `L' is not permitted in POSIX awk formats
id: `L' tidak diijinkan dalam format awk POSIX

en: fatal: `h' is not permitted in POSIX awk formats
id: `h' tidak diijinkan dalam format awk POSIX

en: fatal: `l' is not permitted in POSIX awk formats
id: `l' tidak diijinkan dalam format POSIX awk

en: fatal: arg count %ld greater than total number of supplied arguments
id: arg count %ld lebih besar dari jumlah total dari argumen yang diberikan

en: fatal: arg count with `$' must be > 0
id: arg count dengan `$' harus > 0

en: fatal: must use `count$' on all formats or none
id: harus menggunakan `count$' di semua format atau tidak sama sekali

en: fatal: no `$' supplied for positional field width or precision
id: tidak ada `$' yang diberikan untuk posisional field width atau presisi

en: fatal: not enough arguments to satisfy format string
id: tidak cukup argumen untuk memuaskan format string

en: field width and precision are ignored for `%%' specifier
id: lebar daerah dan presisi diabaikan untuk penspesifikasi `%%'

en: field width is ignored for `%%' specifier
id: lebar daerah diabaikan untuk penspesifikasi `%%'

en: file flush of `%s' failed (%s).
id: file flush dari `%s' gagal (%s).

en: floating point exception
id: eksepsi titik pecahan

en: fnmatch: could not get first argument
id: fnmatch: diterima argumen pertama bukan string

en: fnmatch: could not get second argument
id: fnmatch: diterima argumen kedua bukan string

en: from %s
id: dari %s

en: fts is not supported on this system
id: tidak didukung dalam awk lama

en: fts: bad first parameter
id: fts: adalah parameter

en: fts: bad second parameter
id: fts: adalah parameter

en: fts: bad third parameter
id: fts: adalah parameter

en: fts: called with incorrect number of arguments, expecting 3
id: fts: dipanggil dengan argumen negatif

en: function `%s' called but never defined
id: fungsi `%s' dipanggil tetapi tidak pernah didefinisikan

en: function `%s' called with more arguments than declared
id: fungsi `%s' dipanggil argumen lebih dari yang dideklarasikan

en: function `%s' called with space between name and `(',
    or used as a variable or an array
id: fungsi `%s' dipanggil dengan spasi diantara nama dan `(',
    atau gunakan sebagai sebuah variabel atau sebuah array

en: function `%s' defined but never called directly
id: fungsi `%s' didefinisikan tetapi tidak pernah dipanggil

en: function `%s': argument #%d: attempt to use array as a scalar
id: fungsi `%s': argumen #%d: mencoba untuk menggunakan array sebagai sebuah skalar

en: function `%s': argument #%d: attempt to use scalar as an array
id: fungsi `%s': argumen #%d: mencoba menggunaka skalar sebagai sebuah array

en: function `%s': can't use function name as parameter name
id: fungsi `%s': tidak dapat menggunakan nama fungsi sebagai nama parameter

en: function `%s': can't use special variable `%s' as a function parameter
id: fungsi `%s': tidak dapat menggunakan variabel `%s' sebagai fungsi parameter

en: function `%s': parameter #%d, `%s', duplicates parameter #%d
id: fungsi `%s': parameter #%d, `%s', duplikasi paramter #%d

en: function `%s': parameter `%s' shadows global variable
id: fungsi `%s': parameter `%s' bayangan variabel global

en: function name `%s' previously defined
id: nama fungsi `%s' sebelumnya telah didefinisikan

en: gawk is a pattern scanning and processing language.
    By default it reads standard input and writes standard output.
id: gawk adalah sebuah pencarian pola dan bahasa pemrosesan.
    Secara baku ini membaca standar masukan dan menulis standa keluaran.

en: hex escape \x%.*s of %d characters probably not interpreted the way you expect
id: hex escape \x%.*s dari karakter %d mungkin tidak dapat diinterpretrasikan seperti yang anda kira

en: ignoring unknown format specifier character `%c': no argument converted
id: mengabaikan format tidak dikenal karakter penspesifikasi `%c': tidak ada argumen yang diubah

en: index: received non-string first argument
id: indeks: diterima argumen pertama bukan string

en: index: received non-string second argument
id: indeks: diterima argumen kedua bukan string

en: index: regexp constant as second argument is not allowed
id: index: diterima argumen kedua bukan string

en: indirect function calls are a gawk extension
id: indirect adalah sebuah ekstensi gawk

en: info: invalid option - "%s"
id: info: pilihan tidak valid - "%s"

en: int: received non-numeric argument
id: int: diterima argumen bukan numerik

en: internal error: %s with null vname
id: internal error: %s dengan null vname

en: internal error: builtin with null fname
id: internal error: dengan null vname

en: invalid char '%c' in expression
id: karakter '%c' tidak valid dalam ekspresi

en: invalid character
id: Karakter kolasi tidak valid

en: invalid character class
id: nama kelas karakter tidak valid

en: invalid character in command
id: nama kelas karakter tidak valid

en: invalid frame number
id: Akhir jangkauan tidak valid

en: invalid frame number: %d
id: Akhir jangkauan tidak valid: %d

en: invalid range specification: %d - %d
id: Akhir jangkauan tidak valid: %d - %d

en: invalid subscript expression
id: ekspresi subscript tidak valid

en: invalid target of assignment (opcode %s)
id: tidak valid sebagai jumlah dari argumen untuk %s

en: length: received array argument
id: length: diterima argumen bukan-string

en: length: received non-string argument
id: length: diterima argumen bukan-string

en: line number %d in file `%s' out of range
id: argumen %d diluar dari jangkauan `%s'

en: local port %s invalid in `/inet'
id: lokal port %s tidak valid dalam `/inet'

en: log: received negative argument %g
id: log: diterima argumen negatif %g

en: log: received non-numeric argument
id: log: diterima argumen bukan numerik

en: lshift(%f, %f): fractional values will be truncated
id: lshift(%f, %f): nilai pecahan akan dipotong

en: lshift(%f, %f): too large shift value will give strange results
id: lshift(%f, %f): nilai shift terlalu besar akan memberikan hasil aneh

en: lshift: received non-numeric first argument
id: lshift: diterima argumen pertama bukan numerik

en: lshift: received non-numeric second argument
id: lshift: diterima argumen kedua bukan numerik

en: make_builtin: can't redefine function `%s'
id: make_builtin: tidak dapat meredefinisi fungsi `%s'

en: make_builtin: can't use gawk built-in `%s' as function name
id: make_builtin: tidak dapat menggunakan gawk bawaan `%s' sebagai nama fungsi

en: make_builtin: function `%s' already defined
id: make_builtin: fungsi `%s' telah didefinisikan

en: make_builtin: function name `%s' previously defined
id: make_builtin: nama fungsi `%s' telah didefinisikan sebelumnya

en: make_builtin: missing function name
id: make_builtin: hilang nama fungsi

en: match: third argument is a gawk extension
id: cocok: argumen ketiga adalah sebuah ekstensi gawk

en: match: third argument is not an array
id: match: argumen ketiga bukan sebuah array

en: mktime: received non-string argument
id: mktime: diterima argumen bukan string

en: moving pipe to stdin in child failed (dup: %s)
id: memindahkan pipe ke stdin dalam anak gagal (dup: %s)

en: moving pipe to stdout in child failed (dup: %s)
id: memindahkan pipe ke stdout dalam anak gaal (dup: %s)

en: moving slave pty to stdin in child failed (dup: %s)
id: memindahkan slave pty ke stdin dalam anak gagal (dup: %s)

en: moving slave pty to stdout in child failed (dup: %s)
id: memindahkan slave pty ke stdout dalam child gagal (dup: %s)

en: multicharacter value of `RS' is a gawk extension
id: nilai multi karakter dari `RS' adalah sebuah ekstensi gawk

en: multistage two-way pipelines don't work
id: multi tahap dua jalur pipe lines tidak bekerja

en: nexti [COUNT] - step one instruction, but proceed through subroutine calls.
id: nexti [COUNT] - stepp one instruction, but proceed through subroutine calls.

en: no explicit close of co-process `%s' provided
id: tidak ada eksplisit tutup dari co-proses `%s' yang disediakan

en: no explicit close of file `%s' provided
id: tidak ada eksplisit close dari berkas `%s' disediakan

en: no explicit close of pipe `%s' provided
id: tidak ada eksplisit tutup dari pipe `%s' disediakan

en: no explicit close of socket `%s' provided
id: tidak ada eksplisit tutup dari socket `%s' yang disediakan

en: no hex digits in `\x' escape sequence
id: tidak ada digit heksa dalam escape sequence `\x'

en: no pre-opened fd %d
id: tidak ada pre-opened fd %d

en: no program text at all!
id: tidak ada teks aplikasi apapun!

en: non-redirected `getline' undefined inside END action
id: tidak terdireksi `getline' tidak terdefinisi didalam aksi END

en: null string for `FS' is a gawk extension
id: null string untuk `FS' adalah sebuah ekstensi gawk

en: old awk does not support multidimensional arrays
id: awk lama tidak mendukung array multi dimensi

en: old awk does not support multiple `BEGIN' or `END' rules
id: awk lama tidak mendukung multiple aturan `BEGIN' atau `END'

en: old awk does not support operator `**'
id: awk lama tidak mendukung operator `**'

en: old awk does not support operator `**='
id: awk lama tidak mendukung operator `**='

en: old awk does not support regexps as value of `FS'
id: awk lama tidak mendukung regexps sebagai nilai dari `FS'

en: old awk does not support the `\%c' escape sequence
id: awk lama tidak mendukung escape sequence `\%c'

en: old awk does not support the keyword `in' except after `for'
id: awk lama tidak mendukung kata kunci `in' kecuali setelah `for'

en: operator `^' is not supported in old awk
id: operator `^' tidak didukung dalam awk lama

en: operator `^=' is not supported in old awk
id: operator `^=' tidak didukung dalam awk lama

en: or: argument %d is non-numeric
id: or: argumen %d diluar dari jangkauan

en: or: called with less than two arguments
id: or: dipanggil dengan argumen negatif

en: ord: called with inappropriate argument(s)
id: ord: dipanggil dengan argumen negatif

en: patsplit: fourth argument is not an array
id: patsplit: argumen kedua bukan sebuah array

en: patsplit: second argument is not an array
id: patsplit: argumen kedua bukan sebuah array

en: patsplit: third argument must be non-null
id: patsplit: argumen ketiga bukan sebuah array

en: pipe flush of `%s' failed (%s).
id: pipe flush dari `%s' gagal (%s).

en: plain `print' in BEGIN or END rule should probably be `print ""'
id: plain `print' dalam aturan BEGIN atau AKHIR seharusnya berupa `print ""'

en: precision is ignored for `%%' specifier
id: ketepatan diabaikan untuk penspesifikasi `%%'

en: printf: no arguments
id: printf: tidak ada argumen

en: reached system limit for open files: starting to multiplex file descriptors
id: batas sistem tercapi untuk berkas terbuka: mulai untuk multiplex berkas deskripsi

en: reason unknown
id: alasan tidak diketahui

en: reference to uninitialized argument `%s'
id: referensi ke argumen `%s' tidak terinisialisasi

en: reference to uninitialized field `$%d'
id: referensi ke field tidak terinisialisasi `$%d'

en: reference to uninitialized field `$%ld'
id: referensi ke field tidak terinisialisasi `$%ld'

en: reference to uninitialized variable `%s'
id: referensi ke variabel `%s' tidak terinisialisasi

en: regexp constant `/%s/' looks like a C comment, but is not
id: konstanta regexp `/%s/' tampak seperti sebuah komentar C, tetapi bukan

en: regexp constant `//' looks like a C++ comment, but is not
id: konstanta regexp `//' tampak seperti sebuah komentar C++, tetapi bukan

en: regexp constant for parameter #%d yields boolean value
id: konstanta regexp untuk parameter #%d menghasilkan nilai boolean

en: regular expression on left of `~' or `!~' operator
id: ekspresi regular di kiri dari operator `~' atau `!~'

en: regular expression on right of assignment
id: ekspresi regular di penempatan kanan

en: regular expression on right of comparison
id: ekspresi regular di kanan dari perbandingan

en: remote host and port information (%s, %s) invalid
id: remote host dan informasi port (%s, %s) tidak valid

en: rshift(%f, %f): fractional values will be truncated
id: rshift(%f, %f): nilai pecahan akan dipotong

en: rshift(%f, %f): too large shift value will give strange results
id: rshift(%f, %f): nilai shift terlalu besar akan memberikan hasil aneh

en: rshift: received non-numeric first argument
id: rshift: diterima argumen pertama bukan numerik

en: rshift: received non-numeric second argument
id: rshift: diterima argumen kedua bukan-numerik

en: running %s setuid root may be a security problem
id: menjalankan %s setuid root mungkin sebuah masalah keamanan

en: sending profile to standard error
id: mengirim profile ke standar error

en: sending variable list to standard error
id: mengirim profile ke standar error

en: shadow_funcs() called twice!
id: shadow_funcs() dipanggil dua kali!

en: sin: received non-numeric argument
id: sin: diterima argumen bukan numerik

en: sleep: argument is negative
id: sleep: argumen diluar dari jangkauan

en: sleep: missing required numeric argument
id: sleep: diterima argumen bukan-numerik

en: sort comparison function `%s' is not defined
id: fungsi `%s' tidak didefinisikan

en: source file - execute commands from file.
id: source file - execute commads from file.

en: source file `%s' is empty
id: berkas sumber `%s' kosong

en: source file `%s' is empty.
id: berkas sumber `%s' kosong.

en: source file does not end in newline
id: berkas sumber tidak berakhir dalam baris baru

en: split: cannot use a subarray of fourth arg for second arg
id: split: cannot use a subarray of fourth arg for secod arg

en: split: fourth argument is a gawk extension
id: split: argumen ketiga adalah sebuah ekstensi gawk

en: split: fourth argument is not an array
id: split: argumen kedua bukan sebuah array

en: split: second argument is not an array
id: split: argumen kedua bukan sebuah array

en: sprintf: no arguments
id: sprintf: tidak ada argumen

en: sqrt: called with negative argument %g
id: sqrt: dipanggil dengan argumen %g negatif

en: sqrt: received non-numeric argument
id: sqrt: diterima argumen bukan numerik

en: srand: received non-numeric argument
id: srand: diterima argumen bukan numerik

en: standard output
id: standar keluaran

en: stat: bad parameters
id: stat: adalah parameter

en: strftime: received empty format string
id: strftime: diterima format string kosong

en: strftime: received non-numeric second argument
id: strftime: diterima argumen kedua bukan numerik

en: strftime: received non-string first argument
id: strftime: diterima argumen pertama bukan string

en: substr: length %g at start index %g exceeds length of first argument (%lu)
id: substr: panjang %g di awal indeks %g melewati panjang dari argumen pertama (%lu)

en: substr: length %g is not >= 0
id: substr: panjang %g tidak >= 0

en: substr: length %g is not >= 1
id: substr: panjang %g tidak >= 1

en: substr: length %g too big for string indexing, truncating to %g
id: substr: panjang %g terlalu besar untuk pengindeksan string, dipotong ke %g

en: substr: non-integer length %g will be truncated
id: substr: panjang bukan integer %g akan dipotong

en: substr: non-integer start index %g will be truncated
id: substr: awal indeks %g bukan integer akan dipotong

en: substr: source string is zero length
id: substr: sumber string memiliki panjang nol

en: substr: start index %g is invalid, using 1
id: substr: awal indeks %g tidak valid, menggunakan 1

en: substr: start index %g is past end of string
id: substr: awal indeks %g melewati akhir dari string

en: system: received non-string argument
id: system: diterima argumen bukan string

en: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
id: tawk regex pemodifikasi `/.../%c' tidak bekerja dalam gawk

en: there were shadowed variables.
id: disana tidak ada variabel bayangan.

en: tolower: received non-string argument
id: tolower: diterima argumen bukan string

en: too many arguments supplied for format string
id: terlalu banyak argumen diberikan untuk format string

en: too many pipes or input files open
id: terlalu banyak pipes atau berkas masukan terbuka

en: toupper: received non-string argument
id: toupper: diterima argumen bukan string

en: trace: invalid option - "%s"
id: trace: pilihan tidak valid - "%s"

en: turning off `--lint' due to assignment to `LINT'
id: menonaktifkan `--lint' karena penempatan ke `LINT'

en: unexpected eof while reading file `%s', line %d
id: tidak terduga baris baru atau akhir dari string `%s', %d

en: unexpected newline or end of string
id: tidak terduga baris baru atau akhir dari string

en: unknown nodetype %d
id: tipe titik %d tidak diketahui

en: unknown opcode %d
id: tipe titik %d tidak diketahui

en: unnecessary mixing of `>' and `>>' for file `%.*s'
id: pencampuran tidak perlu dari `>' dan `>>' untuk berkas `%.*s'

en: unterminated regexp
id: tidak terselesaikan regexp

en: unterminated regexp at end of file
id: tidak terselesaikan di akhir dari berkas

en: unterminated regexp ends with `\' at end of file
id: tidak terakhiri regexp akhir denga `\' diakhir dari berkas

en: unterminated string
id: string tidak terselesaikan

en: use of `\ #...' line continuation is not portable
id: penggunaan dari `\ #...' kelanjutan baris tidak portabel

en: use of dcgettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
id: penggunaan dari dcgettext(_"...") adalah tidak benar: hapus garis bawah yang mengawali

en: use of dcngettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
id: penggunaan dari dcngettext(_"...") adalah tidak benar: hapus garis bawah yang mengawali

en: warning:
id: peringatan:

en: xor: argument %d is non-numeric
id: xor: argumen %d diluar dari jangkauan

en: xor: called with less than two arguments
id: xor: dipanggil dengan argumen negatif
