gawk 4.2.63 - en to pt translation catalogue (743 entries)

en: 	# %s rule(s)
pt: 	# %s regra(s)

en: 	# Rule(s)
pt: 	# Regra(s)

en: 	# gawk profile, created %s
pt: 	# perfil gawk, criado %s

en: 	------[Enter] to continue or q [Enter] to quit------
pt: 	------[Enter] para continuar ou q [Enter] para sair------

en: 	-D[file]		--debug[=file]
pt: 	-D[fich]		--debug[=fich]

en: 	-E file			--exec=file
pt: 	-E fich			--exec=fich

en: 	-Z locale-name		--locale=locale-name
pt: 	-Z nome-idioma		--locale=nome-idioma

en: 	-d[file]		--dump-variables[=file]
pt: 	-d[fich]		--dump-variables[=fich]

en: 	-f progfile		--file=progfile
pt: 	-f fichprog		--file=fichprog

en: 	-i includefile		--include=includefile
pt: 	-i fichinclude		--include=fichinclude

en: 	-l library		--load=library
pt: 	-l biblioteca		--load=biblioteca

en: 	-o[file]		--pretty-print[=file]
pt: 	-o[fich]		--pretty-print[=fich]

en: 	-p[file]		--profile[=file]
pt: 	-p[fich]		--profile[=fich]

en: 	commands:
pt: 	comandos:

en: 	ignore next %ld hit(s)
pt: 	ignora %ld hit(s) seguintes

en: 	no of hits = %ld
pt: 	nº de hits = %ld

en: 	stop condition: %s
pt: 	condição de paragem: %s

en: 
    	# Function Call Stack:
pt: 
    	# Pilha de chamadas de função:

en: 
    	# Functions, listed alphabetically
pt: 
    	# Funções, listadas alfabeticamente

en: 
    # Included files (-i and/or @include)
pt: 
    # Ficheiros incluídos (-i e/ou @include)

en:  at `%s':%d
pt:  em 2%s":%d

en:  in file `%s', line %d
pt:  no ficheiro "%s", linha %d

en: #%ld	in
pt: #%ld	em

en: $%ld = uninitialized field
pt: $%ld = campo não inicializado

en: %%%c format is POSIX standard but not portable to other awks
pt: o formato %%%c é padrão POSIX, mas não é portável para outros awks

en: %d is invalid as number of arguments for %s
pt: %d é inválido como nº de argumentos para %s

en: %d: ["%.*s"] not in array `%s'
pt: %d: ["%.*s"] não está na matriz "%s"

en: %s %s `%s': could not get fd flags: (fcntl F_GETFD: %s)
pt: %s %s "%s": impossível obter bandeiras fd: (fcntl F_GETFD: %s)

en: %s %s `%s': could not set close-on-exec: (fcntl F_SETFD: %s)
pt: %s %s "%s": impossível definir close-on-exec: (fcntl F_SETFD: %s)

en: %s blocks must have an action part
pt: %s blocos têm de ter uma parte de acção

en: %s third parameter is not a changeable object
pt: o terceiro parâmetro de %s não é um objecto alterável

en: %s to "%s" failed (%s)
pt: %s para "%s" falhou (%s)

en: %s# Loaded extensions (-l and/or @load)
pt: %s# Extensões carregadas (-l e/ou @load)

en: %s: %d: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
pt: %s: %d: modificador regexp tawk "/.../%c" não funciona no gawk

en: %s: `%s' argument to `-v' not in `var=value' form
pt: %s: argumento "%s" para "-v" não está no formato "var=valor"

en: %s: argument #%d fractional value %Rg will be truncated
pt: %s: argumento nº %d valor %Rg fraccional será truncado

en: %s: argument #%d has invalid value %Rg, using 0
pt: %s: argumento nº %d tem valor %Rg inválido, a usar 0

en: %s: argument #%d negative value %Rg is not allowed
pt: %s: argumento nº %d com valor %Rg negativo não é permitido

en: %s: argument #%d negative value %Zd is not allowed
pt: %s: argumento nº %d com valor %Zd negativo não é permitido

en: %s: can be called indirectly only with two arguments
pt: %s: pode ser chamada indirectamente só com dois argumentos

en: %s: close failed (%s)
pt: %s: falha ao fechar (%s)

en: %s: invalid option -- '%c'
pt: %s: opção inválida -- "%c"

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
pt: %s: a opção "%c%s" não permite um argumento

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
pt: %s: opção "%s" é ambígua; possibilidades:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
pt: %s: a opção "--%s" não permite um argumento

en: %s: option '--%s' requires an argument
pt: %s: a opção "--%s" requer um argumento

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
pt: %s: a opção "-W %s" não permite argumentos

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
pt: %s: a opção "-W %s" é ambígua

en: %s: option '-W %s' requires an argument
pt: %s: a opção "-W %s" requer um argumento

en: %s: option `-W %s' unrecognized, ignored
pt: %s: opção "-W %s" não reconhecida, ignorado

en: %s: option requires an argument -- %c
pt: %s: a opção requer um argumento -- %c

en: %s: option requires an argument -- '%c'
pt: %s: a opção requer um argumento -- "%c"

en: %s: received non-numeric argument
pt: %s: recebido argumento não-numérico

en: %s: received non-numeric argument #%d
pt: %s: recebido argumento não-numérico nº %d

en: %s: string literal as last arg of substitute has no effect
pt: %s: literal de cadeia como último argumento de substituto não tem efeito

en: %s: unrecognized option '%c%s'
pt: %s: opção não reconhecida "%c%s"

en: %s: unrecognized option '--%s'
pt: %s: opção não reconhecida "--%s"

en: 'finish' not meaningful in the outermost frame main()
pt: "finish" não tem significado no quadro main() mais exterior

en: 'finish' not meaningful with non-local jump '%s'
pt: "finish" sem significado com salto não-local "%s"

en: 'return' not meaningful in the outermost frame main()
pt: "return" não tem significado no quadro main() mais exterior

en: 'system' function not allowed in sandbox mode
pt: função "system" não permitida em modo sandbox

en: 'until' not meaningful with non-local jump '%s'
pt: "until" sem significado com salto não-local "%s"

en: (un)set or show instruction tracing (value=on|off).
pt: define/remove ou mostra o traço de instruções (valor=on|off).

en: (un)set or show saving of command history (value=on|off).
pt: define/remove ou mostra a gravação do histórico de comandos (valor=on|off).

en: (un)set or show saving of options (value=on|off).
pt: define/remove ou mostra a gravação de opções (valor=on|off).

en: -Ft does not set FS to tab in POSIX awk
pt: -Ft não define FS para tabulação em awk POSIX

en: -M ignored: MPFR/GMP support not compiled in
pt: -M ignorado: suporte a MPFR/GMP não compilado

en: -l / @load are gawk extensions
pt: -l/@load são extensões gawk

en: @include is a gawk extension
pt: @include é uma extensão gawk

en: @load is a gawk extension
pt: @load é uma extensão gawk

en: @namespace is a gawk extension
pt: @namespace é uma extensão gawk

en: All defined functions:
pt: Todas as funções definidas:

en: All defined variables:
pt: Todas as variáveis definidas:

en: Auto-display variables:
pt: Mostrar variáveis automaticamente:

en: BINMODE value `%s' is invalid, treated as 3
pt: valor BINMODE "%s" inválido, tratado como 3

en: Breakpoint %d set at file `%s', line %d
pt: Breakpoint %d definido no ficheiro "%s", linha %d

en: Called by frame:
pt: Chamada pelo quadro:

en: Caller of frame:
pt: Chamador do quadro:

en: Can only debug programs provided with the `-f' option.
pt: Só se pode depurar programas indicando a opção "-f".

en: Can't find rule!!!
pt: Impossível encontrar a regra!!!

en: Can't find specified location %d in file `%s'
pt: Impossível encontrar a localização especificada %d no ficheiro "%s"

en: Can't find specified location in function `%s'
pt: Impossível encontrar a localização especificada na função "%s"

en: Can't set breakpoint at `%s':%d
pt: Impossível definir breakpoint em "%s":%d

en: Can't set breakpoint in file `%s'
pt: Impossível definir breakpoint no ficheiro "%s"

en: Can't set breakpoint in function `%s'
pt: Impossível definir breakpoint na função "%s"

en: Can't use command `commands' for breakpoint/watchpoint commands
pt: Impossível usar o comando "commands" para comandos breakpoint/watchpoint

en: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
pt: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    Este é um programa grátis: pode redistribuí-lo e/ou modificá-lo."
    sob os termos da GNU General Public License tal como publicada pela
    Free Software Foundation; seja a versão 3 da License, ou
    (à sua escolha) qualquer versão posterior.

en: Current frame:
pt: Quadro actual:

en: Current source file: %s
pt: Ficheiro-fonte actual: %s

en: Delete all breakpoints? (y or n)
pt: Eliminar todos os breakpoints? (s ou n)

en: Deleted breakpoint %d
pt: Breakpoint %d eliminado

en: Display %d deleted because parameter is out of scope.
pt: Exibição %d eliminada por o parâmetro estar fora do âmbito.

en: End with the command "end"
pt: Termine com o comando "end"

en: Examples:
    	gawk '{ sum += $1 }; END { print sum }' file
    	gawk -F: '{ print $1 }' /etc/passwd
pt: Exemplos:
    	gawk '{ sum += $1 }; END { print sum }' ficheiro
    	gawk -F: '{ print $1 }' /etc/passwd

en: Failed to restart debugger
pt: Falha ao reiniciar o depurador

en: IPv6 communication is not supported
pt: comunicação IPv6 não suportada

en: Invalid back reference
pt: Referência de recuo inválida

en: Invalid character class name
pt: Nome de classe de carácter inválido

en: Invalid collation character
pt: Carácter de agrupamento inválido

en: Invalid content of \{\}
pt: Conteúdo de \{\} inválido

en: Invalid multibyte data detected. There may be a mismatch between your data and your locale.
pt: Detectados dados multi-byte inválidos. Pode haver confusão entre os dados e as definições regionais.

en: Invalid preceding regular expression
pt: Expressão regular precedente inválida

en: Invalid range end
pt: Fim de intervalo inválido

en: Invalid regular expression
pt: Expressão regular inválida

en: Memory exhausted
pt: Memória esgotada

en: More stack frames follow ...
pt: Seguem-se mais quadros da pilha...

en: NF set to negative value
pt: NF definido como valor negativo

en: No arguments.
pt: Sem argumentos.

en: No breakpoint at file `%s', line #%d
pt: Sem breakpoint no ficheiro "%s", linha %d

en: No breakpoint(s) at entry to function `%s'
pt: Sem breakpoints na entrada da função "%s"

en: No display item numbered %ld
pt: Sem item de exibição numerado %ld

en: No locals.
pt: Sem locais.

en: No match
pt: Sem correspondência

en: No previous regular expression
pt: Sem expressão regular anterior

en: No symbol `%s' in current context
pt: Sem símbolo "%s" no contexto actual

en: No watch item numbered %ld
pt: Sem item de observação numerado %ld

en: None in main().
pt: Nada em main().

en: Not stopped at any breakpoint; argument ignored.
pt: Não parado em nenhum breakpoint; argumento ignorado.

en: Note: breakpoint %d (disabled), also set at %s:%d
pt: Nota: breakpoint %d (inactivo), também definido em %s:%d

en: Note: breakpoint %d (disabled, ignore next %ld hits), also set at %s:%d
pt: Nota: breakpoint %d (inactivo, ignora %ld hits seguintes), também definido em %s:%d

en: Note: breakpoint %d (enabled), also set at %s:%d
pt: Nota: breakpoint %d (activo), também definido em %s:%d

en: Note: breakpoint %d (enabled, ignore next %ld hits), also set at %s:%d
pt: Nota: breakpoint %d (activo, ignora %ld hits seguintes), também definido em %s:%d

en: Number  Disp  Enabled  Location
pt: Número  Most  Activas  Localiz.

en: Number of lines: %d
pt: Número de linhas: %d

en: PEBKAC error: invalid character '\%03o' in source code
pt: erro PEBKAC: carácter "\%03o" inválido no código-fonte

en: POSIX does not allow `%s'
pt: POSIX não permite "%s"

en: POSIX does not allow `\x' escapes
pt: POSIX não permite escapes "\x"

en: POSIX does not allow operator `**'
pt: POSIX não permite o operador  "**"

en: POSIX does not allow operator `**='
pt: POSIX não permite o operador "**="

en: POSIX does not allow physical newlines in string values
pt: POSIX não permite novas linhas físicas em valores de cadeia

en: POSIX options:		GNU long options: (standard)
pt: Opções POSIX:		opções longas GNU: (padrão)

en: PREC value `%.*s' is invalid
pt: valor PREC "%.*s" inválido

en: Premature end of regular expression
pt: Fim prematuro de expressão regular

en: Program already running. Restart from beginning (y/n)?
pt: Programa já em execução. Recomeçar do início (y/n)?

en: Program exited abnormally with exit value: %d
pt: O programa saiu anormalmente com o código %d

en: Program exited normally with exit value: %d
pt: O programa saiu normalmente com o código %d

en: Program indentation level too deep. Consider refactoring your code
pt: Nível de indentação do programa muito profundo. Considere re-fabricar o código

en: Program not restarted
pt: Programa não reiniciado

en: RNDMODE value `%.*s' is invalid
pt: valor RNDMODE "%.*s" inválido

en: Regular expression too big
pt: Expressão regular muito grande

en: Run till return from
pt: Executar até voltar de

en: Short options:		GNU long options: (extensions)
pt: Opções curtas:		opções longas GNU: (extensões)

en: Source file (lines): %s (%d)
pt: Ficheiro-fonte (linhas): %s (%d)

en: Starting program:
pt: A iniciar o programa:

en: Stopping in %s ...
pt: A parar em %s...

en: Success
pt: Sucesso

en: TCP/IP communications are not supported
pt: comunicações TCP/IP não suportadas

en: The program is running. Exit anyway (y/n)?
pt: O programa está em execução. Sair mesmo assim (y/n)?

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
pt: Este programa é distribuído na esperança de ser útil, mas
    sem QUALQUER GARANTIA; nem mesmo a garantia implícita de
    COMERCIALIZAÇÃO ou CONFORMIDADE PARA UM DETERMINADO FIM.
    Veja a GNU General Public License para mais detalhes.

en: Trailing backslash
pt: Barra invertida final

en: Type (g)awk statement(s). End with the command "end"
pt: Digite a(s) declaração(ões) (g)awk. Termine com o comando "end"

en: Type commands for when %s %d is hit, one per line.
pt: Digite comandos para quando %s %d for premido, um por linha.

en: Unmatched ( or \(
pt: ( ou \( sem par

en: Unmatched ) or \)
pt: ) ou \) sem par

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
pt: [, [^, [:, [., ou [= sem par

en: Unmatched \{
pt: \{ sem par

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] -f progfile [--] file ...
pt: Uso: %s [opções de estilo POSIX ou GNU] -f fichprog [--] ficheiro ...

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] [--] %cprogram%c file ...
pt: Uso: %s [opções de estilo POSIX ou GNU] [--] %cprograma%c ficheiro ...

en: WARNING: source file `%s' modified since program compilation.
pt: AVISO: ficheiro-fonte "%s" modificado desde a compilação do programa.

en: Watch variables:
pt: Observar variáveis:

en: Watchpoint %d deleted because parameter is out of scope.
pt: Watchpoint %d eliminado por o parâmetro estar fora do âmbito.

en: Will ignore next %ld crossing(s) of breakpoint %d.
pt: Vai ignorar os %ld cruzamentos seguintes do breakpoint %d.

en: Will ignore next %ld crossings of breakpoint %d.
pt: Vai ignorar os %ld cruzamentos seguintes do breakpoint %d.

en: Will stop next time breakpoint %d is reached.
pt: Vai parar da próxima vez que o breakpoint %d seja atingido.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program. If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
pt: Deverá ter recebido uma cópia da GNU General Public License
    juntamente com este programa. Se não recebeu, veja http://www.gnu.org/licenses/.

en: ["%.*s"] not in array `%s'
pt: ["%.*s"] não está na matriz "%s"

en: ["%.*s"] not in array `%s'
pt: ["%.*s"] não está na matriz "%s"

en: [s]printf: format specifier does not have control letter
pt: [s]printf: especificador de formato não tem letra de controlo

en: [s]printf: value %g is not a valid wide character
pt: [s]printf: valor %g não é um carácter largo válido

en: [s]printf: value %g is out of range for `%%%c' format
pt: [s]printf: valor %g fora do intervalo para formato "%%%c"

en: [s]printf: value %g is too big for %%c format
pt: [s]printf: valor %g muito grande para formato %%c

en: [s]printf: value %s is out of range for `%%%c' format
pt: [s]printf: valor %s fora do intervalo para formato "%%%c"

en: ^ ran out for this one
pt: ^ esgotou-se para esta

en: `%s' is a built-in function, it cannot be redefined
pt: "%s" é uma função interna, não pode ser redefinida

en: `%s' is a function
pt: "%s" é uma função

en: `%s' is a gawk extension
pt: "%s" é uma extensão gawk

en: `%s' is invalid as a function name
pt: "%s" é inválido como nome de função

en: `%s' is not a legal variable name
pt: "%s" não é um nome de variável legal

en: `%s' is not a scalar variable
pt: "%s" não é uma variável escalar

en: `%s' is not a variable name, looking for file `%s=%s'
pt: "%s" não é um nome de variável, a procurar o ficheiro "%s=%s"

en: `%s' is not an array
pt: "%s" não é uma matriz

en: `%s' is not supported in old awk
pt: o awk antigo não suporta "%s"

en: `%s' not allowed in current context; statement ignored
pt: "%s" não permitido no contexto actual; declaração ignorada

en: `%s["%.*s"]' is not an array
pt: '%s["%.*s"]' não é uma matriz

en: `*' must be the last designator in FIELDWIDTHS
pt: "*" tem de ser o último designador em FIELDWIDTHS

en: `--posix' overrides `--characters-as-bytes'
pt: "--posix" sobrepõe-se a "--characters-as-bytes"

en: `--posix' overrides `--traditional'
pt: "--posix" sobrepõe-se a "--traditional"

en: `--posix'/`--traditional' overrides `--non-decimal-data'
pt: "--posix"/"--traditional" sobrepõe-se a "--non-decimal-data"

en: `--profile' overrides `--pretty-print'
pt: "--profile" sobrepõe-se a "--pretty-print"

en: `BINMODE' is a gawk extension
pt: "BINMODE" é uma extensão gawk

en: `FIELDWIDTHS' is a gawk extension
pt: "FIELDWIDTHS" é uma extensão gawk

en: `FPAT' is a gawk extension
pt: "FPAT" é uma extensão gawk

en: `IGNORECASE' is a gawk extension
pt: "IGNORECASE" é uma extensão gawk

en: `L' is meaningless in awk formats; ignored
pt: "L" não tem significado em formatos awk; ignorado

en: `break' is not allowed outside a loop or switch
pt: "break" não é permitido fora de um ciclo ou "switch"

en: `continue' is not allowed outside a loop
pt: "continue" não é permitido fora de um ciclo

en: `delete' is not allowed with FUNCTAB
pt: "delete" não é permitido com FUNCTAB

en: `delete' is not allowed with SYMTAB
pt: "delete" não é permitido com SYMTAB

en: `delete(array)' is a non-portable tawk extension
pt: "delete(array)" é uma extensão tawk não-portável

en: `end' valid only in command `commands' or `eval'
pt: "end" só é válido no comando "commands" ou "eval"

en: `goto' considered harmful!
pt: "goto" considerado perigoso

en: `h' is meaningless in awk formats; ignored
pt: "h" não tem significado em formatos awk; ignorado

en: `l' is meaningless in awk formats; ignored
pt: "l" não tem significado em formatos awk; ignorado

en: `length(array)' is a gawk extension
pt: "length(array)" é uma extensão gawk

en: `next' used in %s action
pt: "next" usado em acção "%s"

en: `nextfile' used in %s action
pt: "nextfile" usado em acção "%s"

en: `return' not allowed in current context; statement ignored
pt: "return" não permitido no contexto actual; declaração ignorada

en: `return' used outside function context
pt: "return" usado fora do contexto da função

en: `silent' valid only in command `commands'
pt: "silent" só é válido no comando "commands"

en: `|&' not supported
pt: "|&" não suportado

en: accessing fields from an END rule may not be portable
pt: aceder a campos a partir de uma regra END pode não ser portável

en: add_ext_func: received NULL name_space parameter
pt: add_ext_func: recebido parâmetro name_space NULL

en: adump: first argument not an array
pt: adump: o primeiro argumento não é uma matriz

en: already included source file `%s'
pt: ficheiro-fonte "%s" já incluído

en: already loaded shared library `%s'
pt: biblioteca partilhada "%s" já incluída

en: and: argument %d is non-numeric
pt: and: argumento %d é não-numérico

en: and: argument %d negative value %g is not allowed
pt: and: valor negativo do argumento %d %g não é permitido

en: and: called with less than two arguments
pt: and: chamada com menos de dois argumentos

en: api_flatten_array_typed: could not convert index %d to %s
pt: api_flatten_array_typed: impossível converter índice %d para %s

en: api_flatten_array_typed: could not convert value %d to %s
pt: api_flatten_array_typed:  impossível converter valor %d para %s

en: api_get_mpfr: MPFR not supported
pt: api_get_mpfr: MPFR não suportado

en: argument not a string
pt: argumento não-cadeia

en: array `%s' is empty
pt: matriz "%s" está vazia

en: array value has unknown type %d
pt: valor de matriz tem um tipo %d desconhecido

en: asort: cannot use a subarray of first arg for second arg
pt: asort: impossível usar uma sub-matriz do 1º argumento para 2º argumento

en: asort: cannot use a subarray of second arg for first arg
pt: asort: impossível usar uma sub-matriz do 2º argumento para 1º argumento

en: asort: first argument not an array
pt: asort: o primeiro argumento não é uma matriz

en: asort: second argument not an array
pt: asort: o segundo argumento não é uma matriz

en: asorti: cannot use a subarray of first arg for second arg
pt: asorti: impossível usar uma sub-matriz do 1º argumento para 2º argumento

en: asorti: cannot use a subarray of second arg for first arg
pt: asorti: impossível usar uma sub-matriz do 2º argumento para 1º argumento

en: asorti: first argument not an array
pt: asorti: o primeiro argumento não é uma matriz

en: asorti: second argument not an array
pt: asorti: o segundo argumento não é uma matriz

en: atan2: received non-numeric first argument
pt: atan2: recebido 1º argumento não-numérico

en: atan2: received non-numeric second argument
pt: atan2: recebido 2º argumento não-numérico

en: attempt to access field %ld
pt: tentativa de aceder ao campo %ld

en: attempt to field reference from non-numeric value
pt: tentativa de referenciar campo a partir de valor não-numérico

en: attempt to field reference from null string
pt: tentativa de referenciar campo a partir de cadeia nula

en: attempt to use a scalar value as array
pt: tentativa de usar um valor escalar como matriz

en: attempt to use array `%s' in a scalar context
pt: tentativa de usar a matriz "%s" num contexto escalar

en: attempt to use array `%s["%.*s"]' in a scalar context
pt: tentativa de usar matriz '%s["%.*s"]' num contexto escalar

en: attempt to use non-function `%s' in function call
pt: tentativa de usar a não-função "%s" em chamada de função

en: attempt to use scalar `%s' as an array
pt: tentativa de usar o escalar "%s" como matriz

en: attempt to use scalar `%s["%.*s"]' as an array
pt: tentativa de usar o escalar '%s["%.*s"]' como matriz

en: attempt to use scalar `%s["%.*s"]' as array
pt: tentativa de usar o escalar '%s["%.*s"]' como matriz

en: attempt to use scalar parameter `%s' as an array
pt: tentativa de usar o parâmetro escalar "%s" como matriz

en: attempt to use scalar value as array
pt: tentativa de usar valor escalar como matriz

en: awk_value_to_node: MPFR not supported
pt: awk_value_to_node: MPFR não suportado

en: awk_value_to_node: invalid number type `%d'
pt: awk_value_to_node: tipo de número "%d" inválido

en: awk_value_to_node: not in MPFR mode
pt: awk_value_to_node: não está em modo MPFR

en: awk_value_to_node: received null retval
pt: awk_value_to_node: recebido retval nulo

en: backslash not last character on line
pt: a barra invertida não é o último carácter na linha

en: backslash string continuation is not portable
pt: continuação de cadeia com barra invertida não é portável

en: backtrace [N] - print trace of all or N innermost (outermost if N < 0) frames.
pt: backtrace [N] - imprime traço de todos ou N mais interior (mais exterior se N < 0) os quadros.

en: bad `%sFMT' specification `%s'
pt: má "%sFMT" especificação "%s"

en: behavior of matching a regexp containing NUL characters is not defined by POSIX
pt: o comportamento de comparação de uma regexp contendo caracteres NUL não é definido pelo POSIX

en: break [[filename:]N|function] - set breakpoint at the specified location.
pt: break [[nomefich:]N|função] - define breakpoint na localização especificada.

en: breakpoint %d set at file `%s', line %d is unconditional
pt: breakpoint %d definido no ficheiro "%s", linha %d é incondicional

en: buffer overflow in genflags2str
pt: transporte de buffer em genflags2str

en: call of `length' without parentheses is not portable
pt: chamada de "length" sem parênteses não é portável

en: can not pop main context
pt: impossível abrir o contexto principal

en: can not use special variable `%s' for indirect function call
pt: impossível usar a variável especial "%s" para chamada de função indirecta

en: can't include `%s' and use it as a program file
pt: impossível incluir "%s" e usá-la como ficheiro de programa

en: can't open pipe `%s' for input (%s)
pt: impossível abrir túnel "%s" para entrada (%s)

en: can't open pipe `%s' for output (%s)
pt: impossível abrir túnel "%s" para saída (%s)

en: can't open shared library `%s' for reading (%s)
pt: impossível abrir biblioteca partilhada "%s" para leitura (%s)

en: can't open source file `%s' for reading (%s)
pt: impossível abrir ficheiro-fonte "%s" para leitura (%s)

en: can't open two way pipe `%s' for input/output (%s)
pt: impossível abrir túnel de duas vias "%s" para entrada/saída (%s)

en: can't read command (%s)
pt: impossível ler o comando (%s)

en: can't read command (%s)
pt: impossível ler o comando (%s)

en: can't read source file `%s' (%s)
pt: impossível ler ficheiro-fonte "%s" (%s)

en: can't read sourcefile `%s' (%s)
pt: impossível ler ficheiro-fonte "%s" (%s)

en: can't redirect from `%s' (%s)
pt: impossível redireccionar de "%s" (%s)

en: can't redirect to `%s' (%s)
pt: impossível redireccionar para "%s" (%s)

en: can't set binary mode on stderr (%s)
pt: impossível definir o modo binário em stderr (%s)

en: can't set binary mode on stdin (%s)
pt: impossível definir o modo binário em stdin (%s)

en: can't set binary mode on stdout (%s)
pt: impossível definir o modo binário em stdout (%s)

en: cannot assign a value to the result of a field post-increment expression
pt: impossível atribuir um valor ao resultado de uma expressão de pós-incremento de campo

en: cannot create child process for `%s' (fork: %s)
pt: impossível criar processo-filho para "%s" (bifurcação: %s)

en: cannot find end of BEGINFILE rule
pt: impossível encontrar o fim da regra BEGINFILE

en: cannot find source file named `%s' (%s)
pt: impossível encontrar ficheiro-fonte chamado "%s" (%s)

en: cannot open file `%s' for reading (%s)
pt: impossível abrir o ficheiro "%s" para leitura (%s)

en: cannot open pipe `%s' (%s)
pt: impossível abrir túnel "%s" (%s)

en: cannot open unrecognized file type `%s' for `%s'
pt: impossível abrir tipo de ficheiro "%s" desconhecido para "%s"

en: cannot use function `%s' as variable name
pt: impossível usar a função "%s" como nome de variável

en: cannot use gawk builtin `%s' as variable name
pt: impossível usar "%s" interna do gawk como nome de variável

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
pt: a sintaxe da classe de carácter é [[:espaço:]], não [:espaço:]

en: chr: called with inappropriate argument(s)
pt: chr: chamada com argumentos inapropriados

en: clear [[filename:]N|function] - delete breakpoints previously set.
pt: clear [[nomefich:]N|função] - elimina breakpoints anteriormente definidos.

en: close of `%s' failed (%s).
pt: falha ao fechar "%s" (%s).

en: close of fd %d (`%s') failed (%s)
pt: fecho de fd %d ("%s") falhou (%s)

en: close of master pty failed (%s)
pt: falha ao fechar pty mestre (%s)

en: close of pipe failed (%s)
pt: falha ao fechar túnel (%s)

en: close of redirection that was never opened
pt: fecho de redireccionamento que nunca aconteceu

en: close of slave pty failed (%s)
pt: falha ao fechar pty escravo (%s)

en: close of stdin in child failed (%s)
pt: falha ao fechar stdin em filho (%s)

en: close of stdout in child failed (%s)
pt: falha ao fechar stdout em filho (%s)

en: close: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
pt: close: "%.*s" não é um ficheiro, túnel ou co-processo aberto

en: close: redirection `%s' not opened with `|&', second argument ignored
pt: close: redireccionamento "%s" não aberto com "|&", 2º argumento ignorado

en: close: second argument is a gawk extension
pt: close: o segundo argumento é uma extensão gawk

en: close: second argument must be `to' or `from'
pt: close: o 2º argumento tem de ser "to" ou "from"

en: cmd. line:
pt: linha de comandos:

en: co-process flush of pipe to `%s' failed (%s).
pt: falhou o despejo de co-processo "%s" (%s).

en: command line argument `%s' is a directory: skipped
pt: argumento de linha de comandos "%s" é uma pasta: saltado

en: commands [num] - starts a list of commands to be executed at a breakpoint(watchpoint) hit.
pt: commands [núm] - inicia uma lista de comandos a executar num breakpoint(watchpoint).

en: comp(%Rg): fractional value will be truncated
pt: comp(%Rg): valor fraccional será truncado

en: compl(%Rg): negative value is not allowed
pt: compl(%Rg): valor negativo não permitido

en: compl(%Zd): negative values are not allowed
pt: compl(%Zd): valores negativos não permitidos

en: compl(%f): fractional value will be truncated
pt: compl(%f): valores fraccionais serão truncados

en: compl(%f): negative value is not allowed
pt: compl(%f): valor negativo não é permitido

en: compl: received non-numeric argument
pt: compl: recebido argumento não-numérico

en: concatenation as I/O `>' redirection target is ambiguous
pt: concatenação como alvo de redireccionamento ">" de E/S é ambíguo

en: condition num [expr] - set or clear breakpoint or watchpoint condition.
pt: condition núm [expr] - define ou limpa condição de breakpoint ou watchpoint.

en: condition: invalid breakpoint/watchpoint number
pt: condition: número de  breakpoint/watchpoint inválido

en: continue [COUNT] - continue program being debugged.
pt: continue [COUNT] - continua o programa em depuração.

en: cos: received non-numeric argument
pt: cos: recebido argumento não-numérico

en: could not allocate more input memory
pt: impossível alocar mais memória de entrada

en: could not create child process or open pty
pt: impossível criar processo-filho ou pty aberto

en: could not make typed regex
pt: impossível fazer regexp digitada

en: could not open `%s' for writing (%s)
pt: impossível abrir "%s" para escrita (%s)

en: could not open `%s' for writing: %s
pt: impossível abrir "%s" para escrita: %s

en: could not open `%s', mode `%s'
pt: impossível abrir "%s", modo "%s"

en: could not pre-open /dev/null for fd %d
pt: impossível pré-abrir /dev/null para fd %d

en: data file `%s' is empty
pt: ficheiro de dados "%s" está vazio

en: dcgettext: `%s' is not a valid locale category
pt: dcgettext: "%s" não é uma categoria regional válida

en: decrementing NF is not portable to many awk versions
pt: decrementar NF não é portável para muitas versões awk

en: delete [breakpoints] [range] - delete specified breakpoints.
pt: delete [breakpoints] [intervalo] - elimina os breakpoints especificados.

en: delete: index `%.*s' not in array `%s'
pt: eliminar: índice "%.*s" não está na matriz "%s"

en: dir_take_control_of: opendir/fdopendir failed: %s
pt: dir_take_control_of: opendir/fdopendir falhou: %s

en: disable [breakpoints] [range] - disable specified breakpoints.
pt: disable [breakpoints] [intervalo] - desactiva os breakpoints especificados.

en: display [var] - print value of variable each time the program stops.
pt: display [var] - imprime o valor da variável cada vez que o programa pára.

en: division by zero attempted
pt: tentativa de dividir por zero

en: division by zero attempted in `%%'
pt: tentativa de dividir por zero em "%%"

en: division by zero attempted in `%%='
pt: tentativa de dividir por zero em "%%="

en: division by zero attempted in `/='
pt: tentativa de dividir por zero em "/="

en: do_reada: argument 0 is not a string
pt: do_reada: argumento 0 não é uma cadeia

en: do_reada: argument 1 is not an array
pt: do_reada: argumento 1 não é uma matriz

en: do_reada: clear_array failed
pt: do_reada: clear_array falhou

en: do_writea: argument 0 is not a string
pt: do_writea: argumento 0 não é uma cadeia

en: do_writea: argument 1 is not an array
pt: do_writea: argumento 1 não é uma matriz

en: down [N] - move N frames down the stack.
pt: down [N] - move N quadros abaixo na pilha.

en: dump [filename] - dump instructions to file or stdout.
pt: dump [filename] - despeja instruções para ficheiro ou stdout.

en: duplicate `default' detected in switch body
pt: "default" duplicado detectado no corpo do "switch"

en: duplicate case values in switch body: %s
pt: valores de "case" duplicados no corpo do "switch": %s

en: each rule must have a pattern or an action part
pt: cada regra tem de ter um padrão ou uma parte de acção

en: element not in array
pt: elemento não está na matriz

en: empty argument to `-e/--source' ignored
pt: argumento vazio para "-e/--source" ignorado

en: empty filename after @include
pt: nome de ficheiro vazio após @include

en: empty filename after @load
pt: nome de ficheiro vazio após @load

en: empty program text on command line
pt: texto de programa vazio na linha de comandos

en: enable [once|del] [breakpoints] [range] - enable specified breakpoints.
pt: enable [once|del] [breakpoints] [intervalo] - activa os breakpoints especificados.

en: enable: invalid option - "%s"
pt: enable: opção inválida - "%s"

en: end - end a list of commands or awk statements.
pt: end - termina uma lista de comandos ou declarações awk.

en: environment variable `POSIXLY_CORRECT' set: turning on `--posix'
pt: variável de ambiente "POSIXLY_CORRECT" definida: a ligar "--posix"

en: error (%s): cannot restart, ignoring rest of the commands
pt: erro (%s): impossível reiniciar, a ignorar o resto dos comandos

en: error writing standard error (%s)
pt: erro ao escrever no erro padrão (%s)

en: error writing standard output (%s)
pt: erro ao escrever na saída padrão (%s)

en: error:
pt: erro:

en: error: cannot restart, operation not allowed
pt: erro: impossível reiniciar, operação não permitida

en: escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
pt: sequência de escape "\%c" tratada como "%c" simples

en: eval stmt|[p1, p2, ...] - evaluate awk statement(s).
pt: eval stmt|[p1, p2, ...] - avalia declarações awk.

en: exit - (same as quit) exit debugger.
pt: exit - (igual a quit) sai do depurador.

en: exp: argument %g is out of range
pt: exp: argumento %g fora do intervalo

en: exp: received non-numeric argument
pt: exp: recebido argumento não-numérico

en: expression for `%s' redirection has null string value
pt: expressão para redireccionamento "%s" tem um valor de cadeia nulo

en: expression in `%s' redirection is a number
pt: expressão em redireccionamento "%s" é um número

en: extensions are not allowed in sandbox mode
pt: não são permitidas extensões em modo sandbox

en: failure status (%d) on file close of `%s' (%s)
pt: estado da falha (%d) ao fechar ficheiro "%s" (%s)

en: failure status (%d) on pipe close of `%s' (%s)
pt: estado da falha (%d) ao fechar túnel "%s" (%s)

en: fatal error: internal error
pt: erro fatal: erro interno

en: fatal error: internal error: segfault
pt: erro fatal: erro interno: segfault

en: fatal error: internal error: stack overflow
pt: erro fatal: erro interno: transporte de pilha

en: fatal: `$' is not permitted in awk formats
pt: fatal: "$" não é permitido em formatos awk

en: fatal: `$' not permitted after period in format
pt: fatal: "$" não permitido após um ponto no formato

en: fatal: `L' is not permitted in POSIX awk formats
pt: fatal: "L" não é permitido em formatos awk POSIX

en: fatal: `h' is not permitted in POSIX awk formats
pt: fatal: "h" não é permitido em formatos awk POSIX

en: fatal: `l' is not permitted in POSIX awk formats
pt: fatal: "l" não é permitido em formatos awk POSIX

en: fatal: arg count %ld greater than total number of supplied arguments
pt: fatal: total de argumentos %ld maior que o total de argumentos fornecidos

en: fatal: arg count with `$' must be > 0
pt: fatal: total de argumentos com "$" tem de ser > 0

en: fatal: must use `count$' on all formats or none
pt: fatal: tem de usar "count$" em todos os formatos ou em nenhum

en: fatal: no `$' supplied for positional field width or precision
pt: fatal: sem "$" fornecido para largura de campo ou precisão posicionais

en: fatal: not enough arguments to satisfy format string
pt: fatal: argumentos insuficientes para satisfazer a cadeia de formato

en: fflush: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
pt: fflush: "%.*s" não é um ficheiro, túnel ou co-processo aberto

en: fflush: cannot flush file `%.*s': %s
pt: fflush: impossível despejar ficheiro "%.*s": %s

en: fflush: cannot flush standard error: %s
pt: fflush: impossível despejar o erro padrão: %s

en: fflush: cannot flush standard output: %s
pt: fflush: impossível despejar a saída padrão: %s

en: fflush: cannot flush: file `%.*s' opened for reading, not writing
pt: fflush: impossível despejar: ficheiro "%.*s" aberto para leitura, não escrita

en: fflush: cannot flush: pipe `%.*s' opened for reading, not writing
pt: fflush: impossível despejar: túnel "%.*s" aberto para leitura, não escrita

en: fflush: cannot flush: two-way pipe `%.*s' has closed write end
pt: fflush: impossível despejar: túnel de duas vias "%.*s" fechou o lado de escrita

en: field width and precision are ignored for `%%' specifier
pt: largura de campo e precisão ignoradas para especificador "%%"

en: field width is ignored for `%%' specifier
pt: largura de campo ignorada para especificador "%%"

en: file flush of `%s' failed (%s).
pt: falhou o despejo de ficheiro "%s" (%s).

en: filename `%.*s' for `%s' redirection may be result of logical expression
pt: nome de ficheiro "%.*s" para redireccionamento "%s" pode ser o resultado de uma expressão lógica

en: fill_error_element: could not set element
pt: fill_error_element: impossível definir elemento

en: fill_path_element: could not set element
pt: fill_path_element: impossível definir elemento

en: fill_stat_element: could not create array
pt: fill_stat_element: impossível criar matriz

en: fill_stat_element: could not set element
pt: fill_stat_element: impossível definir elemento

en: finish - execute until selected stack frame returns.
pt: finish - executa até que o quadro da pilha seleccionado retorne.

en: floating point exception
pt: excepção de vírgula flutuante

en: fnmatch init: could not add FNM_NOMATCH variable
pt: fnmatch init: impossível adicionar a variável FNM_NOMATCH

en: fnmatch init: could not install FNM array
pt: fnmatch init: impossível instalar matriz FNM

en: fnmatch init: could not set array element %s
pt: fnmatch init: impossível definir elemento de matriz %s

en: fnmatch is not implemented on this system
pt: fnmatch não está implementado neste sistema

en: fnmatch: could not get first argument
pt: fnmatch: impossível obter o 1º argumento

en: fnmatch: could not get second argument
pt: fnmatch: impossível obter o 2º argumento

en: fnmatch: could not get third argument
pt: fnmatch: impossível obter o 3º argumento

en: fork: PROCINFO is not an array!
pt: fork: PROCINFO não é uma matriz!

en: frame [N] - select and print stack frame number N.
pt: frame [N] - selecciona e imprime o quadro da pilha número N.

en: from %s
pt: de %s

en: fts init: could not create variable %s
pt: fts init: impossível criar variável %s

en: fts is not supported on this system
pt: fts não suportado neste sistema

en: fts-process: could not create array
pt: fts-process: impossível criar matriz

en: fts-process: could not set element
pt: fts-process: impossível definir elemento

en: fts: bad first parameter
pt: fts: mau 1º parâmetro

en: fts: bad second parameter
pt: fts: mau 2º parâmetro

en: fts: bad third parameter
pt: fts: mau 3º parâmetro

en: fts: called with incorrect number of arguments, expecting 3
pt: fts: chamada com número incorrecto de argumentos, esperados 3

en: fts: clear_array() failed
pt: fts: clear_array() falhou

en: fts: could not flatten array
pt: fts: impossível aplanar matriz

en: fts: ignoring sneaky FTS_NOSTAT flag. nyah, nyah, nyah.
pt: fts: a ignorar bandeira FTS_NOSTAT furtiva. nyah, nyah, nyah.

en: function `%s' called but never defined
pt: função "%s" chamada, mas não foi definida

en: function `%s' called with more arguments than declared
pt: função "%s" chamada com mais argumentos do que os declarados

en: function `%s' called with space between name and `(',
    or used as a variable or an array
pt: função "%s" chamada com espaço entre o nome e "(",
    ou usada como variável ou matriz

en: function `%s' defined but never called directly
pt: função "%s" definida, mas nunca é chamada directamente

en: function `%s': argument #%d: attempt to use array as a scalar
pt: função "%s": argumento nº %d: tentativa de usar uma matriz como escalar

en: function `%s': argument #%d: attempt to use scalar as an array
pt: função "%s": argumento nº %d: tentativa de usar um escalar como matriz

en: function `%s': can't use function `%s' as a parameter name
pt: função "%s": impossível usar a função "%s" como nome de parâmetro

en: function `%s': can't use function name as parameter name
pt: função "%s": impossível usar o nome da função como nome de parâmetro

en: function `%s': can't use special variable `%s' as a function parameter
pt: função "%s": impossível usar a variável especial "%s" como parâmetro da função

en: function `%s': parameter #%d, `%s', duplicates parameter #%d
pt: função "%s": o parâmetro nº %d, "%s", duplica o parâmetro nº %d

en: function `%s': parameter `%s' cannot contain a namespace
pt: função "%s": o parâmetro "%s" não pode conter um namespace

en: function `%s': parameter `%s' shadows global variable
pt: função "%s": o parâmetro "%s" sombreia uma variável global

en: function name `%s' previously defined
pt: nome de função "%s" previamente definido

en: gawk is a pattern scanning and processing language.
    By default it reads standard input and writes standard output.
pt: O gawk é uma linguagem de análise e processamento de padrões.
    Por predefinição, lê da entrada padrão e escreve na saída padrão.

en: gensub: third argument `%.*s' treated as 1
pt: gensub: 3º argumento "%.*s" tratado como 1

en: get_file cannot create pipe `%s' with fd %d
pt: get_file não pode criar túnel "%s" com fd %d

en: get_file socket creation not supported on this platform for `%s' with fd %d
pt: criação de socket get_file não suportada nesta plataforma para "%s" com fd %d

en: getline: attempt to read from closed read end of two-way pipe
pt: getline: tentativa de ler do lado de leitura fechado de um túnel de duas vias

en: gettimeofday: not supported on this platform
pt: gettimeofday: não suportado nesta plataforma

en: help [command] - print list of commands or explanation of command.
pt: help [command] - imprime uma lista de comandos ou a explicação de um comando.

en: hex escape \x%.*s of %d characters probably not interpreted the way you expect
pt: escape hexadecimal \x%.*s de %d caracteres provavelmente não será interpretado da forma esperada

en: identifier %s: namespace separator is two colons, not one
pt: identificador %s: o separador de espaços de nome é duplo dois-pontos, não dois-pontos único

en: identifier %s: qualified names not allowed in traditional / POSIX mode
pt: identificador %s: nomes qualificados não são permitidos em modo tradicional/POSIX

en: identifier `%s': namespace separator can only appear once in a qualified name
pt: identificador %s: o separador de espaços de nome só pode aparecer uma vez num nome qualificado

en: ignore N COUNT - set ignore-count of breakpoint number N to COUNT.
pt: ignore N CONT - define ignore-count do breakpoint número N como CONT.

en: ignoring unknown format specifier character `%c': no argument converted
pt: a ignorar carácter especificador de formato "%c" desconhecido: nenhum argumento convertido

en: index: received non-string first argument
pt: index: recebido 1º argumento não-cadeia

en: index: received non-string second argument
pt: index: recebido 2º argumento não-cadeia

en: index: regexp constant as second argument is not allowed
pt: index: constante regexp como segundo argumento não é permitido

en: indirect call to %s requires at least two arguments
pt: chamada indirecta a %s requer pelo menos dois argumentos

en: indirect function calls are a gawk extension
pt: chamadas de função indirectas são uma extensão gawk

en: info topic - source|sources|variables|functions|break|frame|args|locals|display|watch.
pt: info tópico - fonte|fontes|variáveis|funções|quebra|quadro|argumentos|locais|mostrar|observar.

en: info: invalid option - "%s"
pt: info: opção inválida - "%s"

en: inplace::begin: Cannot stat `%s' (%s)
pt: inplace::begin: impossível analisar "%s" (%s)

en: inplace::begin: `%s' is not a regular file
pt: inplace::begin: "%s" não é um ficheiro normal

en: inplace::begin: cannot retrieve 1st argument as a string filename
pt: inplace::begin: impossível obter o 1º argumento como nome de ficheiro de cadeia

en: inplace::begin: chmod failed (%s)
pt: inplace::begin: chmod falhou (%s)

en: inplace::begin: close(%d) failed (%s)
pt: inplace::begin: close(%d) falhou (%s)

en: inplace::begin: disabling in-place editing for invalid FILENAME `%s'
pt: inplace::begin: a desactivar edição in-loco para NOMEFICH "%s" inválido

en: inplace::begin: dup(stdout) failed (%s)
pt: inplace::begin: dup(stdout) falhou (%s)

en: inplace::begin: dup2(%d, stdout) failed (%s)
pt: inplace::begin: dup2(%d, stdout) falhou (%s)

en: inplace::begin: expects 2 arguments but called with %d
pt: inplace::begin: espera 2 argumentos, mas foi chamado com %d

en: inplace::begin: in-place editing already active
pt: inplace::begin: edição in-loco já está activa

en: inplace::begin: mkstemp(`%s') failed (%s)
pt: inplace::begin: mkstemp(`%s') falhou (%s)

en: inplace::end: cannot retrieve 1st argument as a string filename
pt: inplace::end: impossível obter o 1º argumento como nome de ficheiro de cadeia

en: inplace::end: close(%d) failed (%s)
pt: inplace::end: close(%d) falhou (%s)

en: inplace::end: dup2(%d, stdout) failed (%s)
pt: inplace::end: dup2(%d, stdout) falhou (%s)

en: inplace::end: expects 2 arguments but called with %d
pt: inplace::end: espera 2 argumentos, mas foi chamado com %d

en: inplace::end: fsetpos(stdout) failed (%s)
pt: inplace::end: fsetpos(stdout) falhou (%s)

en: inplace::end: in-place editing not active
pt: inplace::end: edição in-loco não activa

en: inplace::end: link(`%s', `%s') failed (%s)
pt: inplace::end: link(`%s', `%s') falhou (%s)

en: inplace::end: rename(`%s', `%s') failed (%s)
pt: inplace::end: rename(`%s', `%s') falhou (%s)

en: input parser `%s' conflicts with previously installed input parser `%s'
pt: processador de entrada "%s" conflitua com o processador de entrada "%s" anteriormente instalado

en: input parser `%s' failed to open `%s'
pt: processador de entrada "%s" falhou ao abrir "%s"

en: input record too large
pt: registo de entrada muito grande

en: int: received non-numeric argument
pt: int: recebido argumento nã numérico

en: intdiv: division by zero attempted
pt: intdiv: tentativa de dividir por zero

en: intdiv: received non-numeric first argument
pt: intdiv: recebido 1º argumento não-numérico

en: intdiv: received non-numeric second argument
pt: intdiv: recebido 2º argumento não-numérico

en: intdiv: third argument is not an array
pt: intdiv: 3º argumento não é uma matriz

en: internal error: %s with null vname
pt: erro interno: %s com vname nulo

en: internal error: builtin with null fname
pt: erro interno: interno com fname nulo

en: invalid FIELDWIDTHS value, for field %d, near `%s'
pt: valor FIELDWIDTHS inválido, para o campo %d, perto de "%s"

en: invalid NUL byte in dynamic regexp
pt: byte NUL inválido em regexp dinâmica

en: invalid breakpoint number
pt: Número de breakpoint inválido

en: invalid breakpoint number %d.
pt: número de breakpoint %d inválido.

en: invalid breakpoint/watchpoint number
pt: número de breakpoint/watchpoint inválido

en: invalid char '%c' in expression
pt: carácter "%c" inválido em expressão

en: invalid character
pt: carácter inválido

en: invalid character class
pt: classe de carácter inválida

en: invalid character in command
pt: carácter inválido no comando

en: invalid content of \{\}
pt: conteúdo de \{\} inválido

en: invalid frame number
pt: número de quadro inválido

en: invalid frame number: %d
pt: número de quadro errado: %d

en: invalid number
pt: número inválido

en: invalid range specification: %d - %d
pt: especificação de intervalo inválida: %d - %d

en: invalid source line %d in file `%s'
pt: linha fonte %d inválida no ficheiro "%s"

en: invalid subscript expression
pt: expressão subscrita inválida

en: invalid target of assignment (opcode %s)
pt: alvo de atribuição inválido (opcode %s)

en: length: received array argument
pt: length: recebido argumento matriz

en: length: received non-string argument
pt: length: recebido argumento não-cadeia

en: line number %d in file `%s' out of range
pt: número de linha %d no ficheiro "%s" fora do intervalo

en: line number %d out of range; `%s' has %d lines
pt: número de linha %d fora do intervalo; "%s" tem %d linhas

en: list [-|+|[filename:]lineno|function|range] - list specified line(s).
pt: list [-|+|[nomefich:]numlin|função|intervalo] - lista as linhas especificadas.

en: load_ext: cannot open library `%s' (%s)
pt: load_ext: impossível abrir biblioteca "%s" (%s)

en: load_ext: library `%s' initialization routine `%s' failed
pt: load_ext: biblioteca "%s": rotina de inicialização "%s" falhou

en: load_ext: library `%s': cannot call function `%s' (%s)
pt: load_ext: biblioteca "%s": impossível chamar a função "%s" (%s)

en: load_ext: library `%s': does not define `plugin_is_GPL_compatible' (%s)
pt: load_ext: biblioteca "%s": não define "plugin_is_GPL_compatible" (%s)

en: load_ext: received NULL lib_name
pt: load_ext: recebido NULL lib_name

en: local port %s invalid in `/inet'
pt: porta local %s inválida em "/inet"

en: local port %s invalid in `/inet': %s
pt: porta local %s inválida em "/inet": %s

en: log: received negative argument %g
pt: log: recebido argumento %g negativo

en: log: received non-numeric argument
pt: log: recebido argumento não-numérico

en: lshift(%f, %f): fractional values will be truncated
pt: lshift(%f, %f): valores fraccionais serão truncados

en: lshift(%f, %f): negative values are not allowed
pt: lshift(%f, %f): não são permitidos valores negativos

en: lshift(%f, %f): too large shift value will give strange results
pt: lshift(%f, %f): um valor de deslocamento muito grande dará resultados estranhos

en: lshift: received non-numeric first argument
pt: lshift: recebido 1º argumento não-numérico

en: lshift: received non-numeric second argument
pt: lshift: recebido 2º argumento não-numérico

en: make_builtin: can't redefine function `%s'
pt: make_builtin: impossível redefinir função "%s"

en: make_builtin: can't use gawk built-in `%s' as function name
pt: make_builtin: impossível usar "%s" interna do gawk como nome de função

en: make_builtin: can't use gawk built-in `%s' as namespace name
pt: make_builtin: impossível usar "%s" interna do gawk como nome de namespace

en: make_builtin: function `%s' already defined
pt: make_builtin: função "%s" já definida

en: make_builtin: function name `%s' previously defined
pt: make_builtin: nome de função "%s" anteriormente definido

en: make_builtin: missing function name
pt: make_builtin: nome de função em falta

en: make_builtin: negative argument count for function `%s'
pt: make_builtin: total de argumentos negativo para a função "%s"

en: match: third argument is a gawk extension
pt: match: o terceiro argumento é uma extensão gawk

en: match: third argument is not an array
pt: match: o 3º argumento não é uma matriz

en: mktime: at least one of the values is out of the default range
pt: mktime: pelo menos um dos valores está fora do intervalo predefinido

en: mktime: received non-string argument
pt: mktime: recebido argumento não-cadeia

en: moving pipe to stdin in child failed (dup: %s)
pt: falha ao mover túnel para stdin em filho (dup: %s)

en: moving pipe to stdout in child failed (dup: %s)
pt: falha ao mover túnel para stdout em filho (dup: %s)

en: moving slave pty to stdin in child failed (dup: %s)
pt: falha ao mover pty escravo para stdin em filho (dup: %s)

en: moving slave pty to stdout in child failed (dup: %s)
pt: falha ao mover pty escravo para stdout em filho (dup: %s)

en: multicharacter value of `RS' is a gawk extension
pt: valor multi-carácter de "RS" é uma extensão gawk

en: multidimensional arrays are a gawk extension
pt: matrizes multi-dimensionais são uma extensão gawk

en: multistage two-way pipelines don't work
pt: túneis multi-estágio de duas vias não funcionam

en: namespace name `%s' must meet identifier naming rules
pt: nome do namespace "%s" tem de cumprir regras de nome de identificador

en: next [COUNT] - step program, proceeding through subroutine calls.
pt: next [CONT] - executa o programa, continuando pelas chamadas a sub-rotinas.

en: nexti [COUNT] - step one instruction, but proceed through subroutine calls.
pt: nexti [CONT] - executa uma instrução, mas continuando pelas chamadas a sub-rotinas.

en: no breakpoint/watchpoint has been set yet
pt: sem breakpoint/watchpoint definidos

en: no current source file.
pt: sem ficheiro-fonte actual.

en: no explicit close of co-process `%s' provided
pt: sem fecho de co-processo "%s" específico fornecido

en: no explicit close of file `%s' provided
pt: sem fecho de ficheiro "%s" específico fornecido

en: no explicit close of pipe `%s' provided
pt: sem fecho de túnel "%s" específico fornecido

en: no explicit close of socket `%s' provided
pt: sem fecho de socket "%s" específico fornecido

en: no hex digits in `\x' escape sequence
pt: sem dígitos hexadecimais na sequência de escape "\x"

en: no pre-opened fd %d
pt: sem fd %d pré-aberto

en: no program text at all!
pt: sem texto de programa!

en: no such function - "%s"
pt: sem tal função - "%s"

en: no symbol `%s' in current context
pt: sem símbolo "%s" no contexto actual

en: no syntax specified
pt: sem sintaxe especificada

en: node_to_awk_value detected invalid flags combination `%s'; please file a bug report.
pt: node_to_awk_value: detectada combinação de bandeiras "%s" inválida; por favor, faça um relatório de erro.

en: node_to_awk_value: detected invalid numeric flags combination `%s'; please file a bug report.
pt: node_to_awk_value: detectada combinação de bandeiras numéricas "%s" inválida; por favor, faça um relatório de erro.

en: node_to_awk_value: received null node
pt: node_to_awk_value: recebido nó nulo

en: node_to_awk_value: received null val
pt: node_to_awk_value: recebido valor nulo

en: non-numeric value for field number
pt: valor não-numérico em número de campo

en: non-numeric value found, numeric expected
pt: valor não-numérico encontrado, esperado um número

en: non-redirected `getline' invalid inside `%s' rule
pt: "getline" não redireccionado inválido dentro de regra "%s"

en: non-redirected `getline' undefined inside END action
pt: "getline" não redireccionado indefinido dentro de acção END

en: non-zero integer value
pt: valor inteiro não-zero

en: null string for `FS' is a gawk extension
pt: cadeia nula para "FS" é uma extensão gawk

en: old awk does not support multidimensional arrays
pt: o awk antigo não suporta matrizes multi-dimensionais

en: old awk does not support multiple `BEGIN' or `END' rules
pt: o awk antigo não suporta múltiplas regras "BEGIN" ou "END"

en: old awk does not support operator `**'
pt: o awk antigo não suporta o operador  "**"

en: old awk does not support operator `**='
pt: o awk antigo não suporta o operador "**="

en: old awk does not support regexps as value of `FS'
pt: o awk antigo não suporta regexps como valores de "FS"

en: old awk does not support the `\%c' escape sequence
pt: o awl antigo não suporta a sequência de escape "\%c"

en: old awk does not support the keyword `in' except after `for'
pt: o awk antigo não suporta a palavra-chave "in", excepto após "for"

en: opcode %s not an operator or keyword
pt: opcode %s não é um operador ou palavra-chave

en: operator `^' is not supported in old awk
pt: o awk antigo não suporta o operador  "^"

en: operator `^=' is not supported in old awk
pt: o awk antigo não suporta o operador  "^="

en: option [name[=value]] - set or display debugger option(s).
pt: option [nome[=valor]] - define ou mostra opções do depurador.

en: option: invalid parameter - "%s"
pt: opção: parâmetro inválido - "%s"

en: or: argument %d is non-numeric
pt: or: argumento %d é não-numérico

en: or: argument %d negative value %g is not allowed
pt: or: valor negativo do argumento %d %g não é permitido

en: or: called with less than two arguments
pt: or: chamada com menos de dois argumentos

en: ord: called with inappropriate argument(s)
pt: ord: chamada com argumentos inapropriados

en: output wrapper `%s' conflicts with previously installed output wrapper `%s'
pt: invólucro de saída "%s" conflitua com o invólucro de saída "%s" anteriormente instalado

en: output wrapper `%s' failed to open `%s'
pt: invólucro de saída "%s" falhou ao abrir "%s"

en: patsplit: cannot use a subarray of fourth arg for second arg
pt: patsplit: impossível usar uma sub-matriz do 4º argumento como 2º argumento

en: patsplit: cannot use a subarray of second arg for fourth arg
pt: patsplit: impossível usar uma sub-matriz do 2º argumento como 4º argumento

en: patsplit: cannot use the same array for second and fourth args
pt: patsplit:  impossível usar a mesma matriz para 2º e 4º argumentos

en: patsplit: fourth argument is not an array
pt: patsplit: o 4º argumento não é uma matriz

en: patsplit: second argument is not an array
pt: patsplit: o 2º argumento não é uma matriz

en: patsplit: third argument must be non-null
pt: patsplit: o 3º argumento não pode ser nulo

en: pipe flush of `%s' failed (%s).
pt: falhou o despejo de túnel "%s" (%s).

en: plain `print' in BEGIN or END rule should probably be `print ""'
pt: "print" simples em regra BEGIN ou END devia provavelmente ser 'print ""'

en: precision is ignored for `%%' specifier
pt: precisão ignorada para especificador "%%"

en: print var [var] - print value of a variable or array.
pt: print var [var] - imprime o valor de uma variável ou matriz.

en: print: attempt to write to closed write end of two-way pipe
pt: print: tentativa de escrever no lado de escrita fechado de um túnel de duas vias

en: printf format, [arg], ... - formatted output.
pt: printf format, [arg], ... - saída formatada.

en: printf: attempt to write to closed write end of two-way pipe
pt: printf: tentativa de escrever no lado de escrita fechado de um túnel de duas vias

en: printf: no arguments
pt: printf: sem argumentos

en: program not running.
pt: programa não em execução.

en: qualified identifier `%s' is badly formed
pt: identificador %s qualificado está mal formado

en: quit - exit debugger.
pt: quit - sai do depurador.

en: reached system limit for open files: starting to multiplex file descriptors
pt: atingido o limite do sistema para ficheiros abertos: a iniciar a multiplexagem de descritores de ficheiros

en: read_array: set_array_element failed
pt: read_array: set_array_element falhou

en: readfile: called with wrong kind of argument
pt: readfile: chamada com tipo de argumento errado

en: reason unknown
pt: motivo desconhecido

en: redir2str: unknown redirection type %d
pt: redir2str: tipo de redireccionamento %d desconhecido

en: redirection not allowed in sandbox mode
pt: redireccionamento não permitido em modo sandbox

en: reference to uninitialized argument `%s'
pt: referência a argumento "%s" não inicializado

en: reference to uninitialized field `$%d'
pt: referência a campo não inicializado "$%d"

en: reference to uninitialized field `$%ld'
pt: referência a campo "$%ld" não inicializado

en: reference to uninitialized variable `%s'
pt: referência a variável "%s" não inicializada

en: regexp component `%.*s' should probably be `[%.*s]'
pt: componente regexp "%.*s" provavelmente deveria ser "[%.*s]"

en: regexp constant `/%s/' looks like a C comment, but is not
pt: constante regexp "/%s/" parece-se com um comentário C, mas não é

en: regexp constant `//' looks like a C++ comment, but is not
pt: constante regexp "//" parece-se com um comentário C++, mas não é

en: regexp constant for parameter #%d yields boolean value
pt: constante regexp para o parâmetro nº %d entrega um valor booleano

en: regexp escape sequence `\%c' is not a known regexp operator
pt: sequência de escape de regexp "\%c" não é um operador regexp conhecido

en: regexp escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
pt: sequência de escape de regexp "\%c" tratada como "%c" simples

en: register_input_parser: received NULL pointer
pt: register_input_parser: recebido ponteiro NULL

en: register_output_processor: received NULL pointer
pt: register_output_processor: recebido ponteiro NULL

en: register_output_wrapper: received NULL pointer
pt: register_output_wrapper: recebido ponteiro NULL

en: regular expression on left of `~' or `!~' operator
pt: expressão regular à esquerda de operador "~" ou "!~"

en: regular expression on right of assignment
pt: expressão regular à direita de atribuição

en: regular expression on right of comparison
pt: expressão regular à direita de comparação

en: regular expression too big
pt: expressão regular muito grande

en: remote host and port information (%s, %s) invalid
pt: informação de anfitrião remoto e porta (%s, %s) inválidas

en: remote host and port information (%s, %s) invalid: %s
pt: informação de anfitrião remoto e porta (%s, %s) inválidas: %s

en: remove_element: received null array
pt: remove_element: recebida matriz nula

en: remove_element: received null subscript
pt: remove_element: recebido subscrito nulo

en: restoring stdin in parent process failed
pt: falha ao restaurar stdin em processo-mãe

en: restoring stdout in parent process failed
pt: falha ao restaurar stdout em processo-mãe

en: return [value] - make selected stack frame return to its caller.
pt: return [value] - faz com que o quadro da pilha seleccionado retorne ao seu chamador.

en: revoutput: could not initialize REVOUT variable
pt: revoutput: impossível inicializar a variável REVOUT

en: rshift(%f, %f): fractional values will be truncated
pt: rshift(%f, %f): valores fraccionais serão truncados

en: rshift(%f, %f): negative values are not allowed
pt: rshift(%f, %f): não são permitidos valores negativos

en: rshift(%f, %f): too large shift value will give strange results
pt: rshift(%f, %f): um valor de deslocamento muito grande dará resultados estranhos

en: rshift: received non-numeric first argument
pt: rshift: recebido 1º argumento não-numérico

en: rshift: received non-numeric second argument
pt: rshift: recebido 2º argumento não-numérico

en: run - start or restart executing program.
pt: run - começa ou reinicia a execução do programa.

en: running %s setuid root may be a security problem
pt: executar %s setuid root pode ser um problema de segurança

en: save "%s": command not permitted.
pt: save "%s": comando não permitido.

en: save filename - save commands from the session to file.
pt: save nomefich - grava os comandos da sessão no ficheiro.

en: sending output to stdout
pt: a enviar saída para stdout

en: sending profile to standard error
pt: a enviar perfil para erro padrão

en: sending variable list to standard error
pt: a enviar lista de variáveis para erro padrão

en: set or show debugger prompt.
pt: define ou mostra a entrada do depurador.

en: set or show gawk output file.
pt: define ou mostra o ficheiro de saída do gawk.

en: set or show the list command window size.
pt: define ou mostra o tamanho da janela do comando de lista

en: set or show the number of lines to keep in history file.
pt: define ou mostra o número de linhas a manter no ficheiro de histórico.

en: set var = value - assign value to a scalar variable.
pt: set var = valor - atribui um valor a uma variável escalar.

en: shadow_funcs() called twice!
pt: shadow_funcs() chamada duas vezes!

en: silent - suspends usual message when stopped at a breakpoint/watchpoint.
pt: silent - suspende a mensagem habitual quando parado num breakpoint/watchpoint.

en: sin: received non-numeric argument
pt: sin: recebido argumento não-numérico

en: sleep: argument is negative
pt: sleep: argumento é negativo

en: sleep: missing required numeric argument
pt: sleep: argumento numérico requerido em falta

en: sleep: not supported on this platform
pt: sleep: não suportado nesta plataforma

en: sort comparison function `%s' is not defined
pt: função de comparação de ordem "%s" não definida

en: source "%s": already sourced.
pt: source "%s": já baseado.

en: source file - execute commands from file.
pt: source ficheiro - executa comandos a partir do ficheiro.

en: source file `%s' is empty
pt: ficheiro-fonte "%s" vazio

en: source file `%s' is empty.
pt: ficheiro-fonte "%s" vazio.

en: source file `%s' modified since start of program execution
pt: ficheiro-fonte "%s" modificado desde o início da execução do programa

en: source file does not end in newline
pt: ficheiro-fonte não termina com nova linha

en: source files / command-line arguments must contain complete functions or rules
pt: ficheiros-fonte/argumentos de linha de comandos têm de conter funções ou regras completas

en: split: cannot use a subarray of fourth arg for second arg
pt: split: impossível usar uma sub-matriz do 4º argumento como 2º argumento

en: split: cannot use a subarray of second arg for fourth arg
pt: split: impossível usar uma sub-matriz do 2º argumento como 4º argumento

en: split: cannot use the same array for second and fourth args
pt: split: impossível usar a mesma matriz para 2º e 4º argumentos

en: split: fourth argument is a gawk extension
pt: split: o 4º argumento é uma extensão gawk

en: split: fourth argument is not an array
pt: split: o 4º argumento não é uma matriz

en: split: null string for third arg is a non-standard extension
pt: split: cadeia nula para 3º argumento é uma extensão não-padrão

en: split: second argument is not an array
pt: split: 2º argumento não é uma matriz

en: sprintf: no arguments
pt: sprintf: sem argumentos

en: sqrt: called with negative argument %g
pt: sqrt: chamada com argumento %g negativo

en: sqrt: received non-numeric argument
pt: sqrt: recebido argumento não-numérico

en: srand: received non-numeric argument
pt: srand: recebido argumento não-numérico

en: standard error
pt: erro padrão

en: standard output
pt: saída padrão

en: stat: bad parameters
pt: stat: maus parâmetros

en: stat: unable to read symbolic link `%s'
pt: stat: impossível ler ligação simbólica "%s"

en: step [COUNT] - step program until it reaches a different source line.
pt: step [CONT] - executa o programa até que atinja uma linha fonte diferente.

en: stepi [COUNT] - step one instruction exactly.
pt: stepi [CONT] - executa exactamente uma instrução.

en: strftime: format value in PROCINFO["strftime"] has numeric type
pt: strftime: valor de formato em PROCINFO["strftime"] tem tipo numérico

en: strftime: received empty format string
pt: strftime: recebida cadeia de formato vazia

en: strftime: received non-numeric second argument
pt: strftime: recebido 2º argumento não-numérico

en: strftime: received non-string first argument
pt: strftime: recebido 1º argumento não-cadeia

en: strftime: second argument less than 0 or too big for time_t
pt: strftime: 2º argumento menor que 0 ou muito grande para time_t

en: strftime: second argument out of range for time_t
pt: strftime: 2º argumento fora do intervalo para time_t

en: substr: length %g at start index %g exceeds length of first argument (%lu)
pt: substr: tamanho %g no índice inicial %g excede o tamanho do 1º argumento (%lu)

en: substr: length %g is not >= 0
pt: substr: tamanho %g não é >= 0

en: substr: length %g is not >= 1
pt: substr: tamanho %g não é >= 1

en: substr: length %g too big for string indexing, truncating to %g
pt: substr: tamanho %g muito grande para indexação da cadeia, a truncar para %g

en: substr: non-integer length %g will be truncated
pt: substr: tamanho não-inteiro %g será truncado

en: substr: non-integer start index %g will be truncated
pt: substr: índice inicial não-inteiro %g será truncado

en: substr: source string is zero length
pt: substr: cadeia-fonte tem tamanho zero

en: substr: start index %g is invalid, using 1
pt: substr: índice inicial %g inválido, a usar 1

en: substr: start index %g is past end of string
pt: substr: índice inicial %g está para lá do fim da cadeia

en: system: received non-string argument
pt: system: recebido argumento não-cadeia

en: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
pt: modificador regexp tawk "/.../%c" não funciona no gawk

en: tbreak [[filename:]N|function] - set a temporary breakpoint.
pt: tbreak [[nomefich:]N|função] - define um breakpoint temporário.

en: there were shadowed variables.
pt: houve variáveis sombreadas.

en: tolower: received non-string argument
pt: tolower: recebido argumento não-cadeia

en: too many arguments supplied for format string
pt: demasiados argumentos para cadeia de formato

en: too many pipes or input files open
pt: demasiados túneis ou ficheiros de entrada abertos

en: toupper: received non-string argument
pt: toupper: recebido argumento não-cadeia

en: trace on|off - print instruction before executing.
pt: trace on|off - imprime a instrução antes de a executar.

en: trace: invalid option - "%s"
pt: trace: opção inválida - "%s"

en: treating recovered value with unknown type code %d as a string
pt: a tratar o valor recuperado com tipo desconhecido de código %d como cadeia

en: turning off `--lint' due to assignment to `LINT'
pt: a desligar "--lint" devido a atribuição a "LINT"

en: two way processor `%s' failed to open `%s'
pt: processador de duas vias "%s" falhou ao abrir "%s"

en: two-way processor `%s' conflicts with previously installed two-way processor `%s'
pt: processador de duas vias "%s" conflitua com o processador de duas vias "%s" anteriormente instalado

en: typeof detected invalid flags combination `%s'; please file a bug report.
pt: typeof detectou uma combinação de bandeira "%s" inválida; por favor, faça um relatório de erro.

en: typeof: invalid argument type `%s'
pt: typeof: tipo de argumento "%s" inválido

en: typeof: second argument is not an array
pt: typeof: 2º argumento não é uma matriz

en: typeof: unknown argument type `%s'
pt: typeof: tipo de argumento "%s" desconhecido

en: unbalanced (
pt: ( sem par

en: unbalanced )
pt: ) sem par

en: unbalanced [
pt: [ sem par

en: undefined command: %s
pt: comando indefinido: %s

en: undisplay [N] - remove variable(s) from automatic display list.
pt: undisplay [N] - remove variáveis da lista de exibição automática.

en: unexpected eof while reading file `%s', line %d
pt: eof inesperado ao ler "%s", linha %d

en: unexpected newline or end of string
pt: nova linha ou fim de cadeia inesperados

en: unfinished \ escape
pt: escape \ não terminado

en: unknown command - "%.*s", try help
pt: comando desconhecido - "%.*s", tente help

en: unknown nodetype %d
pt: nodetype %d desconhecido

en: unknown opcode %d
pt: opcode %d desconhecido

en: unnecessary mixing of `>' and `>>' for file `%.*s'
pt: mistura desnecessária de ">" e ">>" para o ficheiro "%.*s"

en: unterminated regexp
pt: regexp não terminada

en: unterminated regexp at end of file
pt: regexp não terminada no fim do ficheiro

en: unterminated regexp ends with `\' at end of file
pt: regexp não terminada acaba com "\" no fim do ficheiro

en: unterminated string
pt: cadeia indeterminada

en: until [[filename:]N|function] - execute until program reaches a different line or line N within current frame.
pt: until [[nomefich:]N|função] - executa até o programa atingir uma linha diferente ou até à linha N dentro do quadro actual.

en: untyped variable
pt: variável sem tipo

en: unwatch [N] - remove variable(s) from watch list.
pt: unwatch [N] - remove variáveis da lista de observação.

en: unwind_stack: unexpected type `%s'
pt: unwind_stack: tipo "%s" inesperado

en: up [N] - move N frames up the stack.
pt: up [N] - move N quadros acima na pilha.

en: use of `\ #...' line continuation is not portable
pt: uso de continuação de linha "\ #..." não é portável

en: use of dcgettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
pt: o uso de dcgettext(_"...") está incorrecto: remova o sublinhado inicial

en: use of dcngettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
pt: o uso de dcngettext(_"...") está incorrecto: remova o sublinhado inicial

en: using reserved identifier `%s' as a namespace is not allowed
pt: não é permitido usar o identificador reservado %s como namespace

en: using reserved identifier `%s' as second component of a qualified name is not allowed
pt: não é permitido usar o identificador reservado %s como 2º componente de nome qualificado

en: warning:
pt: aviso:

en: watch var - set a watchpoint for a variable.
pt: watch var - define um watchpoint para uma variável.

en: watchpoint %d is unconditional
pt: watchpoint %d é incondicional

en: where [N] - (same as backtrace) print trace of all or N innermost (outermost if N < 0) frames.
pt: where [N] - (igual a backtrace) imprime o traço de todos ou N mais interior (mais exterior se N < 0) os quadros.

en: write_array: could not flatten array
pt: write_array: impossível aplanar a matriz

en: write_array: could not release flattened array
pt: write_array: impossível libertar a matriz aplanada

en: xor: argument %d is non-numeric
pt: xor: argumento %d é não-numérico

en: xor: argument %d negative value %g is not allowed
pt: xor: valor negativo do argumento %d %g não é permitido

en: xor: called with less than two arguments
pt: xor: chamada com menos de dois argumentos

en: y
pt: s
